جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   23    
عضو بر خط:   0    
امروز:   31468    
دیروز:   62398    
مجموعا:   76172676    

 اخبار  | کردستان  
 شماره مطلب: 1053056848 | 21:31 یک شنبه 26 شهریور 1396                                                                                                                 
روستاي پياوين بانه به عنوان روستاي هدف گردشگري معرفي شده است
رئیس اداره بنیاد مسکن بانه گفت: روستای 'پیاوین' به عنوان روستای هدف گردشگری دارای بافت با ارزش معرفی شده و مطالعات و نقشه های اجرای آن در سطح ملی تصویب شده است.

بختیار خدری در جلسه ای به منظور بررسی ظرفیت های گردشگری روستاهای بانه که در محل بنیاد مسکن بانه برگزار شد افزود: در برنامه ششم توسعه تعدادی از روستاها دارای بافت های با ارزش به لحاظ قدمت و سنتی بودن شناسایی و معرفی می شوند که روستای پیاوین بانه با توجه به ظرفیت هایی که به لحاظ بافت سنتی دارد به عنوان روستای هدف گردشگری معرفی شده است.
وی اظهار کرد: اعتباراتی برای معرفی و ایجاد ظرفیت های گردشگری به روستای پیاوین اختصاص می یابد و طرح های که در این روستا اجرایی می شود با طرح های هادی تفاوت زیادی دارد.
خدری گفت: برای ایجاد ظرفیت های روستای پیاوین بانه در مسیرهای مختلف روستا طرح ها و الگوهای خاص تعریف شده و برای نوسازی واحدهای مسکونی روستا با محدودیت هایی همراه است که بنابر الگو و طرح های تعریف شده نوسازی و بهسازی واحدهای مسکونی روستا انجام می شود.
وی افزود: در روستاهای هدف گردشگری برای طراحی معماری داخلی و خارجی واحدهای مسکونی الگوی مشخص تعریف شده و باید مالک آن طبق این الگو اقدام به بازسازی کند.
وی یادآور شد: برای بازسازی و نوسازی واحدهای مسکونی تسهیلاتی در نظر گرفته شده است.
خدری با بیان اینکه بسیاری از روستاهای کردستان داری پیشینه تاریخی بالا و معماری خاص است گفت: در استان های کشور ظرفیت خاصی برای معرفی روستاهای هدف گردشگری تعیین شده و در کردستان با توجه به موقعیت کوهستانی و نوع معماری سنتی و قدیمی منطقه، معماری ویژه ای شکل گرفته و ظرفیت های زیادی وجود دارد.
**رشد گردشگری روستایی با حفظ ظرفیت های آن
در ادامه این جلسه رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بانه گفت: شهرستان بانه تاریخچه ای دیرینه و ظرفیت های ناشناخته ای به لحاظ تاریخی دارد که رشد گردشگری روستا با حفظ ظرفیت های تاریخی و جاذبه های طبیعی یکی از برنامه های میراث فرهنگی است.
سعدالله رحیمی خواه افزود: روستاهای بانه با توجه به بافت معماری سنتی و وجود صنایع دستی ظرفیت های خوبی برای گردشگران فراهم می کنند همچنان که بسیاری از روستاهای کشور از این ظرفیت ها برای جذب گردشگران بهره می گیرند.
به گفته وی، در شهرستان بانه از سال ها قبل به واسطه بازار تجاری و جاذبه های طبیعی که وجود دارد زمینه برای رونق صنعت گردشگری فراهم شده و بانه به عنوان مقصد بسیاری از مسافران در اقصا نقاط کشور شده است.
وی اظهار کرد: باید با شکوفایی ظرفیت های گردشگری در روستاها، گردشگران را به سمت روستاها جذب و زمینه را برای اشتغالزایی پایدار در روستاها فراهم کنیم.
رحیمی خواه افزود: یکی از اهداف ما در شناسایی ظرفیت های گردشگری در روستاها جلوگیری از مهاجرت روستائیان به شهرها است.
وی گفت: باید برای توسعه روستاها همزمان با رونق بخش گردشگری، بخش صنایع دستی و کشاورزی هم توسعه پیدا کند چرا که توسعه همه جانبه برای رونق بخش گردشگری روستایی ضروری است.
رئیس میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری بانه اظهار کرد: روستاهای که ظرفیت های لازم برای گردشگر پذیر بودن را داشته باشند شناسایی می شوند که بیشتر روستاهایی مدنظر است که صنایع دستی، طبیعت بکر و بافت های سنتی داشته باشند.
وی به اهمیت اجرای طرح های گردشگری روستایی اشاره کرد و گفت: اجرای طرح های گردشگری روستایی به کاهش مهاجرت روستاییان به شهرها کمک و همچنین زمینه را برای ایجاد اشتغال و امنیت بیشتر جامعه فراهم می کند.
تفاهم نامه بین اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری با بنیاد مسکن و نظام مهندسی برای حفظ و مرمت بافت های قدیمی روستای منعقد شده است.
بافت سنتی بسیاری از روستاهای بانه به واسطه کوهستانی بودن منطقه به صورت پله کانی و بیشتر با مصالح بومی احداث شده است.
روستای پیاوین در بخش نمشیر و در 30 کیلومتری شهر بانه واقع شده است. بانه با 158 هزار نفر جمعیت در 270 کیلومتری غرب سنندج واقع شده است.منبع: ایرنا
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 مطالب مرتبط 
                                                                                                                
قلعه روستاي بدلبوي اروميه مرمت مي‌شود
مدیرکل میراث فرهنگی صنایع دستی و گردشگری آذربایجان غربی از مرمت قلعه تاریخی روستای بدلبوی ارومیه خبر داد.
07:44 سه شنبه 04 اردیبهشت 1397
تسهيلات اشتغال روستايي تا سقف 6 ميليارد تومان پرداخت مي شود
معاون توسعه روستایی و مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری گفت: تسهیلات اشتغال در مناطق روستایی، مرزی و عشایری تا سقف 6 میلیارد تومان با کارمزد 6 و چهار درصد به متقاضیان واجد شرایط پرداخت می‌شود.
07:40 سه شنبه 04 اردیبهشت 1397
طرح اشتغال زايي در 50 روستاي قزوين اجرا مي شود
مدیرکل امور روستایی و شوراهای استانداری قزوین گفت: طرح توسعه اقتصادی و اشتغالزایی برنامه ششم توسعه امسال در 50 روستای استان اجرا می شود.
07:15 سه شنبه 04 اردیبهشت 1397
روستاي بدون بيکار هدف برنامه ها در البرز خواهد بود
استاندار البرز گفت که برنامه ما در سال جاری روستا بدون بیکار است و همه اقدامات در این مسیر برنامه ریزی می شود.
13:50 دوشنبه 03 اردیبهشت 1397
آموزش هاي جذب گردشگر براي روستاييان زنجاني ارايه مي شود
فرماندار زنجان گفت: همزمان با تبدیل منازل روستایی به خانه های بوم گردی، آموزش های لازم به متقاضیان در زمینه مدیریت، مهمانداری، مسائل بهداشتی، ایمنی و سلامت ارائه می شود.
13:20 دوشنبه 03 اردیبهشت 1397
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی