جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   26    
عضو بر خط:   0    
امروز:   35228    
دیروز:   52291    
مجموعا:   82671446    

 اخبار  | سمنان  
 شماره مطلب: 1053060592 | 14:59 چهارشنبه 25 بهمن 1396                                                                                                                 
توسعه آبياري نوين ضامن رونق بخش کشاورزي سمنان
بحران آب در سال‌های گذشته استان سمنان را با خطراتی مواجه کرد که مهم‌ترین آن کاهش شدید سطح آب‌های زیرزمینی بود که نیاز آبی بخش‌های آشامیدنی، کشاورزی و صنعت و خدمات در این استان را برجسته‌تر از گذشته نشان می‌دهد.

به گزارش خبرنگار ما، در استان سمنان حدود یک میلیارد و 250 میلیون مترمکعب آب در سال تولید می شود که 87 درصد در بخش کشاورزی، حدود هشت درصد در بخش صنعت و خدمات و حدود پنج درصد در بخش آب آشامیدنی مصرف می شود، با توجه به سهم 87 درصدی بخش کشاورزی از منابع آب تولیدی در استان سمنان به منظور مقابله با بحران کم آبی توجه به افزایش بهره وری در مصرف آب در این بخش از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

از 198 هزار هکتار موجود اراضی کشاورزی استان سمنان تا قبل از روی کارآمدن دولت تدبیر و امید فقط در 20 هزار هکتار سامانه های نوین آبیاری تجهیز شد و درسفر فروردین ماه 95 دکتر روحانی به این استان، تجهیز بیش از 20 هزار هکتار دیگر از این اراضی کشاورزی به سامانه های آبیاری مصوب شد.

به گفته کارشناسان، تجهیز 198 هزار هکتار از اراضی کشاورزی سمنان به سامانه های نوین آبیاری صرفه جویی بیش از 50 میلیون متر مکعب آب را به همراه داشته و در کاهش هدر رفت آب در این استان کویری و گرم و خشک موثراست، 44 هزار بهره بردار در سمنان در بخش کشاورزی فعالیت می کنند که تجهیز اراضی کشاورزی به سامانه های نوین آبیاری می تواند بخش قابل توجهی از هدر رفت آبی استان را برطرف کند.

به گفته کارشناسان، اکنون حدود 50 درصد آبهای قابل استفاده در بخش کشاورزی استان سمنان به دلایل مختلف مانند فرسودگی لوله های انتقال و آبیاری های غیراصولی هدر می رود.

در رابطه با اهمیت استفاده از سامانه های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی استان، سیدشهاب الدین چاوشی استاندار سمنان روز چهارشنبه در گفت وگو با خبرنگار ما افزود : به منظور مقابله با آثار سوء خشکسالی، توسعه آبیاری تحت‌فشار در استان سمنان بدون محدودیت انجام می‌شود و کشاورزان استان در صورت علاقه‌مندی می‌توانند از تسهیلات دولتی برای توسعه آبیاری ساماندهی شده، در باغات یا اراضی کشاورزی خود بهره‌مند شوند.

وی گفت : توسعه آبیاری نوین به‌منظور صرفه‌جویی در مصرف آب در بخش کشاورزی از سیاست‌های مهم و جدی دولت بوده و برای جلوگیری از هدر رفت آب و مهاجرت در مناطق روستایی استفاده از سامانه های نوین آبیاری در ارضی کشاورزی استان اجتناب ناپذیر است.

چاوشی محدودیت آب را یکی از مهم‌ترین مشکلات بخش کشاورزی در استان سمنان ذکر کرد و اظهارداشت: مصرف بهینه منابع آبی باید از مهمترین اولویت‌های سازمان جهاد کشاورزی سمنان باشد و طرح‌هایی مانند احداث استخرهای ذخیره آب، لایروبی قنات ها، انتقال آب کشاورزی به اراضی از طریق لوله‌های انتقال آب و ساماندهی آبیاری با همکاری کشاورزان برای کاهش هدر رفت آب در دست اجرا قرار گیرد.

استاندار سمنان به نقل از کارشناسان گفت منابع زیر زمینی آب استان 143 میلیون متر مکعب کمبود دارد، ادامه داد : مهمترین دلیل این امر حفاری بی‌رویه چاه به دلیل خشکسالی سال های اخیر است.

وی اضافه کرد: حفر بی رویه چاه و برداشت فراوان از آنها باعث شده تا تراز برداشت و واریز در منابع آبی زیرزمینی استان به شدت به هم بخورد و امروز شاهد دشت های بی آب باشیم. وی با اشاره به تاکید رییس جمهوری در بحث صرفه جویی در مصرف آب گفت: اگر تنها 10 درصد صرفه جویی و کاهش مصرف در بخش کشاورزی کشور صورت گیرد، بخش قابل توجه ای از نیاز آبی ایران اسلامی در بخش صنعت، معدن برطرف می شود.

چاوشی تصریح کرد : اعمال مدیریت و نظارت دقیق، صحیح و همه جانبه بر منابع آب و جلوگیری از قانون شکنی برخی افراد ناآگاه و سودجو برای اجرای سیاست ها و اهداف راهبردی نظام و احقاق حقوق عموم مردم نیازمند تعامل همکاری و هماهنگی مسولان قضایی با ماموران و کارکنان مربوط در صنعت آب است.

زمین های کشاورزی استان سمنان 198هزار هکتار و تعداد بهره برداران این بخش هم 44 هزار نفر است، میزان تولیدات کشاورزی استان سمنان در مجموع بیش از یک میلیون و 660 هزار تن است که شامل 331 هزار تن تولیدات باغی و 734 هزار تن تولیدات زراعی است.

تولیدات محصولات گلخانه ای در استان سمنان 15 هزار و 29 تن است که با توجه به کویری بودن و کمبود منابع آبی، توجه به تولیدات گلخانه ای یکی از راه های برون رفت از مشکلات فعلی بخش کشاورزی سمنان است.

استان سمنان 198 هزار هکتار اراضی زراعی و باغی دارد.منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
۷ ميليون و ۵۰۰ هزار تومان به کشاورزان و باغداران پرداخت مي‌شود
مدیر امور باغبانی سازمان جهاد کشاورزی استان سمنان با تأکید بر لزوم توسعه سیستم آبیاری نوین در اراضی کشاورزی استان سمنان گفت: به ازای اجرای هر هکتار سیستم آبیاری نوین بالغ‌بر ۷ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به کشاورزان و باغداران پرداخت می‌شود.
21:47 شنبه 29 مهر 1396
بزرگترين طرح آبياري تحت فشار استان البرز در کرج اجرا مي شود
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان کرج گفت که بزرگترین طرح آبیاری تحت فشار استان البرز در سطح 2 هزار هکتار از اراضی کشاورزی کرج اجرا می شود.
13:56 یک شنبه 28 مرداد 1397
تجهيز زمين هاي جاليزي سمنان به سامانه آبياري تحت فشار
60 درصد زمین های جالیزی استان سمنان به سیستم آبیاری نوین مجهز شدند.
13:19 سه شنبه 09 مرداد 1397
يک هزار هکتار از اراضي کشاورزي ملکان به آبياري نوين مجهز شد
فرماندار ملکان گفت: با توزیع 150 هزار متر لوله رایگان بین کشاورزان، بیش از یکهزار هکتار از مزارع و باغات این شهرستان از آبیاری سنتی به آبیاری نوین تبدیل شد.
09:31 پنجشنبه 07 تیر 1397
5 هزار هکتار از اراضي ميانه به شيوه آبياري تحت فشار کشت شد
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان میانه گفت: پنج هزار هکتار از اراضی شهرستان میانه به شیوه آبیاری تحت فشار قطره ای، بارانی و نوار تیپ زیر کشت است.
15:58 یک شنبه 13 خرداد 1397
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی