جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   29    
عضو بر خط:   0    
امروز:   51837    
دیروز:   35954    
مجموعا:   79470706    

 اخبار  | خراسان رضوی  
 شماره مطلب: 1053061293 | 07:43 سه شنبه 22 اسفند 1396                                                                                                                 
نمايشگاههاي عشاير بطور مستقل در کشور برگزار شود
رییس غرفه عشایر خراسان رضوی در سومین نمایشگاه معرفی توانمندیهای روستاییان و عشایر خواستار برگزاری نمایشگاههای معرفی عشایر به صورت مستقل و در زمانهای گوناگون در سطح کشور شد.

علی اکبر حسن شاهی که ریاست اداره امور تعاونی ها و نظام بهره برداری اداره کل امور عشایر خراسان رضوی را نیز بر عهده دارد، به خبرنگار ما گفت: عشایر، مردمی زحمتکش و از اقشار مولد جامعه محسوب می شوند که اوج تولید فرآورده های لبنی آنها در دو فصل بهار و تابستان است. در نتیجه، برگزاری نمایشگاه در این ایام، هم به معرفی و فروش تولیدات آنان و هم رونق گردشگری در کشور کمک می کند.

وی افزود: خوشبختانه امسال در نمایشگاه معرفی توانمندیهای روستاییان و عشایر، سالن عشایری به صورت مستقل از روستاییان برگزار شد و 19 استان هم در آن شرکت داشتند که این کار، یک گام بزرگ در معرفی آنان به شمار می رود.

نمایشگاه یادشده طی سه سال گذشته، اواسط اسفندماه در محل دائمی نمایشگاههای بین المللی تهران با حضور پرشور شرکت کنندگانی از همه استانها برگزار شده است. امسال این نمایشگاه، طی روزهای پانزدهم تا هجدهم اسفند برپا بود و مردم به مدت چهار روز از ساعت 10 تا 18 امکان بازدید از آن را داشتند.

حسن شاهی گفت: نمایشگاه امسال از نظر معرفی جامعه عشایر به جامعه شهری، مسئولان و رسانه ها، رویدادی موفق بود و حضور مسئولان کشوری و استانی نیز از نقاط قوت آن به شمار می رفت اما در زمینه فروش محصولات عشایری موفقیت چندانی نداشتیم.

وی علت این امر را محدود بودن مدت نمایشگاه، ساعات بازدید اندک آن، انبوه شرکت کنندگان از استانهای مختلف و تنوع گسترده محصولات روستاییان عنوان کرد که در مجموع باعث شد بسیاری از بازدیدکنندگان فرصت حضور یا خرید از بخش عشایری را پیدا نکنند.

حسن شاهی افزود: عشایر با وجود مشکلات و تنگناهای بسیاری که با آن مواجه هستند، به عنوان تولیدکنندگان و مرزداران کشور، همواره فعالانه در سنگر تولید و دفاع از کشور حضور دارند و ما امیدواریم اینگونه نمایشگاهها بتواند بیش از پیش به شناساندن جامعه عزیز عشایری و توانمندیهای آنان کمک کند.

این مقام مسئول در حوزه عشایری تصریح کرد: جامعه عشایر در حالی که 1/5 درصد جمعیت کشور را تشکیل می دهند اما بیش از 15 درصد تولید گوشت قرمز کشور را در اختیار دارند.

حسن شاهی، تولید انواع فرآورده های لبنی، صنایع دستی گوناگون، گیاهان دارویی، پوشاک، لوازم تزیینی و سایر محصولات را با کیفیت بالا و به صورت طبیعی و ارگانیک از دیگر تولیدات عشایر برشمرد.

وی گفت: جامعه عشایر، کمترین هزینه و توقع را از نظام مقدس جمهوری اسلامی و دولت دارند و همه باید تلاش کنیم تا هر چه بیشتر خدمات آنها به جامعه معرفی شود.

رییس غرفه عشایر خراسان رضوی در همین راستا پیشنهاد کرد نمایشگاههای معرفی عشایر بصورت مستقل در مناطق مختلف تهران و مراکز استانها سالی دو بار و هر بار حداقل به مدت یک هفته برگزار شود.

وی افزود: ساعت بازدید از اینگونه نمایشگاهها نیز باید تا ساعت 21 و حتی بیشتر ادامه داشته باشد تا مردم فرصت بازدید و ارتباط با شرکت کنندگان را پیدا کنند.

حسن شاهی یادآور شد: نمایشگاههای مذکور فرصت خوبی پدید می آورد تا مردم تولیدات طبیعی، ارگانیک و با کیفیت عشایر را که در شهرها و نقاط مختلف به راحتی قابل دسترس نیست، بشناسند و از آن بهره بگیرند.

وی گفت که در استان خراسان رضوی در حال حاضر بیش از 35 هزار نفر در قالب حدود هفت هزار خانوار در 11 شهرستان به صورت عشایر زندگی می کنند.منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
کوچ عشاير مغان ثبت جهاني مي شود
معاون امور هماهنگی عمرانی استاندار اردبیل گفت: کوچ عشایر مغان بعنوان میراثی ارزشمند و معنوی به ثبت ملی رسیده و برای ثبت جهانی آن در یونسکو تلاش می شود.
11:39 شنبه 15 اردیبهشت 1397
جشنواره ملي کوچ عشاير در بيله سوار مغان برگزار مي شود
فرماندار بیله سوار مغان گفت: هشتمین جشنواره ملی کوچ عشایر با محوریت معرفی آداب، رسوم و فرهنگ و توانمندی های مختلف زندگی و کوچ عشایر اردیبهشت ماه امسال در این شهرستان برگزار می شود.
12:26 سه شنبه 28 فروردین 1397
توسعه زيرساختها و اشتغال روستايي گناباد
روستاها از ارکان اصلی اقتصاد و بسترساز توسعه پایدار هستند لذا بهبود توزیع درآمد، افزایش طرحهای عمران روستایی، کاهش شکاف دستمزد میان شهر و روستا، سرمایه گذاری و تعادل قیمت محصولات کشاورزی نه تنها در جلوگیری از مهاجرت روستاییان موثر است بلکه نقشی بسزا در تقویت روستاها دارد.
12:11 شنبه 26 اسفند 1396
فصلي نو براي احياي صنايع دستي روستاييان خراسان‌ جنوبي
روستاها که روزی با کاهش جمعیت و مهاجرت روبرو بودند، امروز با احیای سنت‌های قدیمی و صنایع دستی ساخت این روستاییان، جانی دوباره گرفتند.
12:21 شنبه 19 اسفند 1396
جشنواره ملي اقوام و عشاير در مهاجران اراک گشايش يافت
جشنواره ملی اقوام و عشایر عصر پنجشنبه با حضور 20 استان و جمعی از مسئولان استان مرکزی در شهر مهاجران از توابع اراک گشایش یافت.
12:15 جمعه 18 اسفند 1396
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی