جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   18    
عضو بر خط:   0    
امروز:   31513    
دیروز:   41169    
مجموعا:   84242092    

 اخبار  | سمنان  
 شماره مطلب: 1053061306 | 08:27 سه شنبه 22 اسفند 1396                                                                                                                 
طرح ترسيب کربن نيازمند فرهنگ سازي و مشارکت روستاييان
طرح بین المللی تعمیم ترسیب کربن به بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی و توسعه پایدار جوامع روستایی و محلی می اندیشد که تحقق همه جانبه آن در کشور به ویژه در سمنان نیازمند فرهنگ سازی و مشارکت فراگیر روستاییان است.

به گزارش خبرنگار ما، سال 1990 به دنبال گسترش فقر و تخریب زمین، کنوانسیون مبارزه با بیابان زایی و کاهش آثار خشکسالی با شرکت 170 کشور زیر نظر سازمان ملل متحد تشکیل شد، یکی از برنامه های آن طرح ترسیب کربن است و کشور ایران نیز جزو نخستین کشورهایی بود که به آن پیوسته است.

ترسیب کربن که از آن با عنوان مدیریت مشارکتی منابع و توسعه پایدار روستایی نام برده می شود، طرحی است که اجرای آن از سال های ابتدایی دهه هشتاد به منظور مقابله با بیابان زایی در ایران آغاز شد، با چنان موفقیتی همراه بوده که در سال 2017 جزو 10 طرح برتر توسعه آسیا و اقیانوسیه به شمارآمده است.

شنیدن عبارت ترسیب کربن برای آنان که با این طرح آشنا نیستند، ممکن است این تصور را ایجاد کند که فقط عده ای برای انجام کاری علمی و تخصصی مامور شده اند در صورتی که اجرای این طرح ابعادی گسترده داشته و نیاز به همکاری مردم به ویژه روستاییان دارد.

اصطلاح ترسیب کربن به جذب دی اکسید کربن اضافی موجود در هوا توسط گیاهان گفته می شود، دی اکسید کربنی که افزایش بی رویه آن در جو، سبب گرمای زمین شده و در نهایت کاهش بارندگی و خشکسالی را در پی دارد، اکنون و پس از سال ها دخالت و دستکاری انسان در طبیعت، وقت آن رسیده است که زمین ، خود برای نجاتش به کمک بشر بیاید.

از سوی دیگر، کمبود بارش، بیابانزایی و فقر حلقه های متصل به یک زنجیره هستند و این موضوع نشان می دهد، چگونه صنعتی شدن دنیا به نفع ثروت اندوزی عده ای، فقر و بیکاری مردم در گوشه ای دیگر از این کره خاکی را به همراه دارد.

اجرای طرح ترسیب کربن در سه بخش محلی، ملی و بین المللی صورت می گیرد و برای انجامش دولت، سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، UNDP یا همان برنامه عمران ملل متحد و هر آن کس که بتواند گامی در این راه بردارد، اثرگذار هستند.

ترسیب کربن هدفی جهانی است اما بهبود شرایط اقتصادی و اجتماعی نخستین هدف اجرای طرح در میان جوامع روستایی و محلی است که می تواند احیای مراتع را نیز برای کشور به همراه داشته باشد. یکی از مهم ترین ویژگی های این طرح، بکارگیری روش های بومی با استفاده از نیروی انسانی محلی و به خصوص مشارکت زنان در فعالیتی اجتماعی است که به دنبال آن درآمدزایی برایشان رقم بخورد.

اجرای طرح ترسیب کربن در برخی از استان های کشور آغاز شده و قرار است به زودی همه استان ها، پذیرای این طرح بین المللی باشند. در این راستا مسوولان استان سمنان هم به منظور توسعه روستایی و کاهش مهاجرت روستاییان، ترسیب کربن را در 53 هزار هکتار از عرصه های آن اجرا می کنند. تشکیل صندوق های اعتباری با مشارکت جوامع محلی در منطقه سرکویر و کوه زر در جنوب دامغان نمونه ای از این تلاش است.

طی مطالعاتی 24 منطقه بحران فرسایش بادی در استان شناسایی شده که از این تعداد، شهرستان شاهرود با دارا بودن 13 کانون فرسایشی، بیشترین تعداد را به خود اختصاص داده و همین موضوع بیانگر ضرورت توجه ویژه به اجرای ترسیب کربن در این شهرستان است.

فرماندار شاهرود در گفت و گو با خبرنگار ما، بر حمایت از اجرای این طرح در شهرستان تاکید کرد و گفت: کاهش مهاجرت روستاییان به شهرها، یکی از مهم ترین برنامه های دولت تدبیر و امید است و طرح ترسیب کربن یکی از مهم ترین برنامه هایی است که می تواند برای رسیدن به این هدف، راه گشا باشد.

سید محمدرضا هاشمی با بیان اینکه برخی از نقاط شهرستان مانند طرود ظرفیت اجرای این طرح را دارد، یادآور شد: مقابله با بیابانزایی، کاهش مهاجرت روستاییان، کاهش فقر، ایجاد اشتغال و مبارزه با بسیاری از معضلات اجتماعی از جمله مزایای اجرای این طرح در روستاهاست.

وی ادامه داد: خشکسالی در سال های اخیر صدمات بسیاری بر پیکر اقتصاد روستاهای این شهرستان وارد کرده و به همین دلیل تمام دستگاه های اجرایی شاهرود موظف هستند برای اجرای طرح ترسیب کربن همکاری کنند.

رئیس اداره منابع طبیعی و آبخیزداری شهرستان شاهرود هم در گفت و گو با خبرنگار ما، از اجرای این طرح در بخش مرکزی شاهرود خبر داد و گفت: طرح های نهال کاری در قالب صندوق های ترسیب کربن در روستاهای طرود، سطوه، بیدستان و مهدی آباد اجرا شده است.

محمد رضا کشاورزیان میزان هزینه این طرح را سه میلیارد ریال اعلام کرد و افزود: نهال کاری توسط اعضای صندوق در سطح 200 هکتار از مراتع این دهستان انجام می شود.

وی ادامه داد: مردم مسوولیت اجرای طرح را بر عهده داشته و در قبال آن دستمزد دریافت می کنند و پس از آنکه سود حاصل از اجرای پروژه به صندوق واریز شد، تسهیلات قرض الحسنه به آنان اعطا می شود.

کشاورزیان با بیان اینکه تاکنون 860 میلیون ریال سود به حساب صندوق های روستایی واریز شده، یادآور شد: به این ترتیب مردم روستا هم در پیشبرد پروژه ای بین المللی نقش ایفا کرده و هم به بهبود اوضاع اقتصادی منطقه خود کمک می کنند.

علینقی حیدریان مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان سمنان در گفت وگو با خبرنگار ما اعلام کرد: طرح بین‌المللی تعمیم ترسیب کربن با همکاری دفتر برنامه عمران سازمان ملل متحد باهدف افزایش توسعه روستایی و بیابان‌زدایی در 53 هزار هکتار از عرصه طبیعی استان سمنان ودر20 منطقه اجرا می‌شود که از این تعداد 13 منطقه در شاهرود، 6 منطقه در دامغان، چهار منطقه در گرمسار و 2 منطقه در سمنان است.

طرح تعمیم ترسیب کربن که از سال 88 در ایران آغاز شد اکنون در 18 استان کشور در حال اجراست و بنابه گفته کارشناسان با ادامه روند کنونی پیش بینی می شود این طرح تا 10 سال آبنده در کشور به مرحله اجرا در آید.

ایران در سال 80 پس از پیوستن به این کنوانسیون برنامه ای برای اقدام ملی تدوین کرد، در استان سمنان پس از مطالعات انجام شده 24 منطقه برای اقدام شناسایی شده که 13 منطقه در شاهرود، 6 منطقه در دامغان، چهار منطقه در گرمسار و 2 منطقه در سمنان است.منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
طرح ترسيب کربن؛ تغييردرسبک زندگي روستاييان يا حفظ منابع طبيعي؟
طرح ترسیب کربن؛ تغییردرسبک زندگی روستاییان یا حفظ منابع طبیعی؟
11:56 پنجشنبه 26 مرداد 1396
توانمندي روستاييان و عشاير در آينه ارز آوري
وضعیت اجتماعی و اقتصادی جمعیت روستایی و توانمندی این جمعیت بی شک مهم ترین مولفه در توسعه روستایی و عشایری و به دنبال آن توسعه و ارتقای استقلال اقتصادی کشور است.
11:22 جمعه 18 اسفند 1396
گردشگري روستايي حلقه مفقوده اشتغال پايدار در سمنان
توجه به گردشگری روستایی به دلیل وجود اقلیم متفاوت و جاذبه های منحصر به فرد در سمنان به اعتقاد کارشناسان حلقه مفقوده در اجرای طرح های اشتغال محور است که باید برای تحقق این امر مهم در صنعت گردشگری این استان برنامه ریزی اصولی صورت گیرد
13:00 پنجشنبه 18 آبان 1396
سلامت الکترونيک در ۲۰۰ روستا و مناطق کم‌برخوردار در البرز اجرايي مي‌شود‌
استاندار البرز گفت: سلامت الکترونیک در ۲۰۰ روستا و مناطق کم برخوردار با به وجود آوردن زیرساخت‌های لازم اجرایی می‌شود.
14:29 یک شنبه 25 تیر 1396
اهتمام ويژه براي تحقق بيمه مسکن روستايي ضروري است
معاون هماهنگی امور عمرانی استانداری سمنان گفت: مسئولان در محقق شدن راهبرد بیمه روستایی در زمینه مسکن اهتمام ویژه داشته باشند.
13:07 دوشنبه 22 مرداد 1397
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی