جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   25    
عضو بر خط:   0    
امروز:   40505    
دیروز:   43200    
مجموعا:   84209915    

 اخبار  | سمنان  
 شماره مطلب: 1053061946 | 14:11 دوشنبه 27 فروردین 1397                                                                                                                 
اقامتگاه‌هاي بومگردي باعث رونق اقتصادي روستاييان شد
توسعه گردشگری از طریق ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی باعث تحول اقتصادی روستاهای استان سمنان از طریق اشتغال‌آفرینی، رونق اقتصادی و مهاجرت معکوس روستاییان شده است.

به گزارش خبرنگار ما، با تمرکز بر شعار استان سمنان از معبر به مقصد بنا به اعلام اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان، در طرح خدمات سفر نوروز 97 بیش از سه میلیون مسافر از استان عبور و حدود 400 هزار نفر از این تعداد در استان اقامت کردند که افزایش 24 درصدی را نشان می دهد و تعداد بازدیدکنندگان از جاذبه های تاریخی، فرهنگی، طبیعی و معنوی استان به بیش از یک میلیون و 300 هزار گردشگر رسید.

از سوی دیگر، افزایش ضریب اشغال اقامتگاه های رسمی مانند هتل، هتل‌آپارتمان و میهمانپذیرهای سمنان در تعطیلات نوروزی امسال افزایش هفت درصدی داشت، در حالی که اقامت گردشگران در اقامتگاه‌های بوم‌گردی استان در همین مدت 109 درصد افزایش داشت و اقامت در اقامتگاه‌های موقت شامل کمپ، کانکس و چادر مسافرتی 147 درصد نسبت به نوروز پارسال افزایش یافت.

یکی از مناطق استان سمنان که رشد قابل توجه ایجاد و اقامت گردشگران در اقامتگاه‌های بوم‌گردی داشته است، شهرستان شاهرود در شرق استان سمنان بود که باعث رونق اقتصادی مناطق روستاها، مهاجرت معکوس، ایجاد اشتغال برای روستاییان و معرفی بیشتر فرهنگی بومی این مناطق شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شاهرود روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: بسیاری از روستاهای این شهرستان دارای خانه های بزرگی است که تا چندسال گذشته چند خانواده در آن زندگی می کردند ولی به علت مسایل اقتصادی و مهاجرت به شهرها، در برخی موارد این خانه ها خالی از سکنه و رو به تخریب بودند.

حمیدرضا حسنی با اشاره به سیاست توسعه گردشگری بومی بر مبنای اقامتگاه‌های بوم‌گردی، تصریح کرد: وجود زمینه های فرهنگ بومی، طبیعت متنوع و حال و هوای متفاوت مناطق روستایی نسبت به شهرها، رغبت گردشگران را به اقامت در این اقامتگاه‌ها افزایش داده است.

وی با اشاره به وجود 20 اقامتگاه‌های بوم‌گردی فعال و دارای مجوز در شهرستان شاهرود، اضافه کرد: با رونق این اقامتگاه ها و تمایل روستاییان برای تبدیل خانه‌هایشان به این نوع اقامتگاه‌های بوم‌گردی، تعداد این واحدها در این شهرستان تا پایان سال به 30 اقامتگاه‌های می رسد.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شاهرود با تاکید بر این که اقامتگاه‌های بوم‌گردی باعث رونق اقتصادی روستاها و مهاجرت معکوس در این شهرستان شده است، گفت: به ویژه در روستاهایی مانند رضاآباد بالا، کلاته، خیج و طرود شهرستان شاهرود اقامتگاه‌های بوم‌گردی باعث رونق اقتصادی مردم شده است، تا جایی که روستای قلعه‌بالا به طور مستمر میزبان گردشگران خارجی است.

حسنی با اشاره به نبود هتل در روستاها و فقدان تمایل سرمایه‌گذاران برای ایجاد مکان هایی با هزینه های بالا در مناطق روستایی، خاطرنشان کرد: برای ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی روستایی اکنون تسهیلاتی با سود 6 درصد و در مناطق شهرهای کم‌جمعیت با سود 10 درصد به متقاضیان دارای شرایط اعطا می شود.

وی ادامه داد: روستاییان در این زمینه با ایجاد تعاونی و با سرمایه‌ای اندک به همراه فراگیری آموزش‌های لازم برای میزبانی از گردشگران، می توانند زمینه اقامت و رونق اقتصادی مناطق سکونت خود را رقم بزنند.

حسنی با بیان این که با ایجاد اقامتگاه‌های بوم‌گردی، روستاییان می توانند در کنار کار کشاورزی یا دامداری به میزبانی از گردشگران نیز بپردازند ،گفت: امکان فروش صنایع دستی و تولیدات روستاییان دیگر فرصت شغلی برای روستاهایی است که اقامتگاه‌های بوم‌گردی ایجاد می کنند.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شاهرود به یکی از اقامتگاه‌های بوم‌گردی در چشمه‌مراد روستای کلاته‌خیج اشاره و اضافه کرد: تعدادی از زنان روستایی با ایجاد شرکت تعاونی، در خانه‌ای که به آغل گوسفندان تبدیل شده بود اقامتگاه بو‌گردی ایجاد کردند برای آنان اشتغالزایی و برای روستا رونق اقتصادی به همراه داشته است.

در استان سمنان تاکنون 40 روستای هدف گردشگری شناسایی شده و 34 اقامتگاه بوم گردی، هفت خانه مسافر، یک متل و سه مجتمع، محوطه و مجموعه گردشگری در منطقه روستایی سمنان احداث شده است.

در نوروز 97 تعداد 160 هزار گردشگر در شهرستان شاهرود در استان سمنان اقامت، 170 هزار نفر از جاذبه های طبیعی و 105 هزار نفر از جاذبه های تاریخی این شهرستان بازدید کردند.منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
کاهش مهاجرت روستاييان در سمنان با توسعه گردشگري روستايي
توجه به گردشگری روستایی به دلیل وجود اقلیم متفاوت و جاذبه های منحصر به فرد در استان سمنان به اعتقاد کارشناسان حلقه مفقوده در اجرای طرح های اشتغال محور و جلوگیری از مهاجرت روستاییان است.
10:54 سه شنبه 01 اسفند 1396
گردشگري روستايي حلقه مفقوده اشتغال پايدار در سمنان
توجه به گردشگری روستایی به دلیل وجود اقلیم متفاوت و جاذبه های منحصر به فرد در سمنان به اعتقاد کارشناسان حلقه مفقوده در اجرای طرح های اشتغال محور است که باید برای تحقق این امر مهم در صنعت گردشگری این استان برنامه ریزی اصولی صورت گیرد
13:00 پنجشنبه 18 آبان 1396
تامين راه روستايي مسيري هموار توسعه اقتصادي و اشتغال پايدار
در بسیاری از کشورهای در حال توسعه، الگوی رشد روستایی به مثابه ی راهبرد با اهمیت برای تامین نیازهای اساسی و توزیع بهینه منافع ناشی از توسعه ملی است.
13:36 یک شنبه 30 مهر 1396
پرداخت تسهيلات 30 ميليون توماني گردشگري روستايي
تسهیلات اشتغال زایی در حوزه گردشگری روستایی تا سقف 300 میلیون ریال پرداخت می شود.
14:20 پنجشنبه 28 تیر 1397
ظرفيتهاي روستايي از مباني تحقق اقتصاد مقاومتي است
روستاها به عنوان نقاط مولد و پایه در تولید کالاهای اساسی و کشاورزی از ارکان مهم رشد و قوت اقتصادی در هر کشوری هستند بنابراین به نظر می رسد بدون توجه ظرفیتهای روستا نمی توان به اهداف اقتصاد مقاومتی دست یافت.
21:26 سه شنبه 19 تیر 1397
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی