جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   21    
عضو بر خط:   0    
امروز:   44836    
دیروز:   59471    
مجموعا:   86104281    

 اخبار  | ایلام  
 شماره مطلب: 1053062094 | 13:13 شنبه 01 اردیبهشت 1397                                                                                                                 
احياي ۴۶ هزار هکتار اراضي کشاورزي استان ايلام تا تير ماه
مدیرعامل مؤسسه جهاد نصر گفت: نگرانی بابت تأمین آب احیای اراضی خوزستان نداریم و وزارت نیرو از این پس آب را به صورت حجمی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار می‌دهد که به صورت سهمیه‌بندی به کشاورزان تحویل شود.

به گزارش خبرنگار اما یدالله شمایلی در نشست خبری به کارهای انجام شده در ادامه پروژه احیای 550 هزار هکتار اراضی استان خوزستان که به دستور مقام معظم رهبری طی دو سال اخیر در حال انجام است، گفت: 10 درصد از این پروژه به وسعت 55 هزار هکتار در نوار مرزی منطقه عین‌خوش، فکه و منطقه دشت عباس قرار است تا در راستای تسطیح اراضی و اجرای طرح‌های نوین آبیاری انجام شود که در فاز اول 46 هزار هکتار آن انجام شده و تا تیر ماه در حال اتمام است.

وی خاطرنشان کرد: در دوران جنگ منطقه عین‌خوش و فکه در اختیار عراق افتاده بود و در این منطقه کارهای زیربنای کشاورزی انجام شد تا بتوانیم کشاورزی استان خوزستان به ویژه در این منطقه را احیا کنیم.

شمایلی به این نکته اشاره کرد که 60 تا 66 درصد روش‌های آبیاری زمین‌های کشاورزی در این منطقه به روش آبیاری تحت فشار است و 800 میلیارد تومان اعتبار برای این 46 هزار هکتار پیش‌بینی شده که تاکنون 650 میلیارد تومان آن هزینه شده است و نگران تأمین منابع برای الباقی کار نیستیم.

مدیرعامل مؤسسه جهاد نصر در مورد تعیین الگوی کشت در این زمین‌ها هم گفت: این امر بر عهده سازمان جهاد کشاورزی استان خوزستان و ایلام است، اما با توجه به نوع خاک کشت گندم، جو، ذرت، کلزا و محصولات صیفی حتی درختکاری و باغبانی قابل انجام است.

خبرنگار ما پرسید، با توجه به خشکسالی یکی، دو سال اخیر و کاهش باران چقدر ممکن است اجرای این طرح در پایان و بهره‌وری آن به دلیل عدم تأمین آب عقیم بماند، گفت: حداقل برای تأمین آب یک دوره با وزارت نیرو تفاهم کرده‌ایم که پاسخگوست و در عین حال برای تأمین آب 46 هزار هکتار منطقه عین خوش و فکه تلفیقی از آب سد کرخه و آب چاه است که مشکلی نخواهیم داشت.

وی اظهار امیدواری کرد که در درازمدت بتوان از سرمایه‌گذاری بخش خصوصی برای استفاده بهینه از آب استفاده کرد و از طرف دیگر افزایش بارش باران بتواند کمک بیشتری در این زمینه انجام بکند.

مدیرعامل مؤسسه جهاد نصر همچنین به این نکته  اشاره کرد که قرار است وزارت نیرو آب را به صورت حجمی در اختیار وزارت جهاد کشاورزی قرار دهد و این وزارتخانه هم سهم هر کشاورز را مشخص می‌کند و این کشاورز است که باید برای استفاده بهینه از آب خود برنامه‌ریزی کرده و آن را مدیریت کند.

شمایلی همچنین احیای زمین‌های کشاورزی ایلام و خوزستان را در ایجاد اشتغال‌زایی و به تبع آن امنیت در منطقه بسیار مؤثر دانست و گفت: اگر چه اعتبارات پروژه‌های عمرانی به شدت پایین آمده، اما برای حفظ منابع آب و خاک به ویژه در نقاط مرزی تاریخ کشاورزی ایران اعتبارات خوبی در نظر گرفته شده است.

وی همچنین در پاسخ به خبرنگاری مبنی بر اینکه چقدر از کارشناسان، مهندسان و مشاوران خارجی در اجرای این طرح استفاده شده، گفت: صفر تا صد اجرای این طرح‌ها توسط متخصصان ایرانی انجام شده، چرا که معتقدیم در بخش سدسازی و زهکشی توان فنی و مهندسی ما به جایی رسیده که می‌توانیم آن را صادر کنیم و در صورت لزوم اگر جایی نیاز باشد، از مشاور خارجی هم بهره می‌بریم.

مدیرعامل مؤسسه جهاد نصر همچنین از انتقال کشت بهاره به کشت پاییزه در زمین‌های احیا شده خبر داد و گفت: با این روش میزان مصرف آب هم مدیریت می‌شود مضاف بر آنکه طی هفته گذشته 5 نفر از کارشناسان فائو از این زمین‌ها بازدید کرده‌اند و آن را به عنوان پایلوت بخش خاورمیانه و شمال آفریقا انتخاب کردند.

به گزارش خبرنگار ما، به دلیل وقوع جنگ هشت ساله تحمیلی از سوی عراق در منطقه خوزستان زمین‌های نوار مرزی در استان خوزستان و ایلام به دلیل انفجارهای پی در پی و اصابت‌های گلوله و خمپاره و مین‌گذاری در بسیاری از بخش‌ها خالی از هر گونه سرسبزی شده که طی دو سال اخیر با دستور مقام معظم رهبری و اختصاص اعتبار از محل صندوق توسعه ملی کار پاکسازی و احیای این زمین‌ها توسط مؤسسه جهاد نصر آغاز و فاز اول آن در حال اتمام است.منبع: خبرگزاری فارس
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
۳۵۰ هزارحلقه چاه غيرمجاز داريم
معاون وزیر جهاد کشاورزی با ترسیم آخرین وضعیت چالش آب در کشور، تازه‌ترین اقدامات در حوزه مدیریت منابع آب در بخش کشاورزی را تشریح کرد و از وجود بیش از ۳۵۰ هزار حلقه چاه غیرمجاز خبر داد.
11:58 شنبه 18 فروردین 1397
آغاز کشت جو در منطقه جنگي شلمچه/ در بسياري از نخلستان‌ها هنوز کشاورزان به روستاها بازنگشته‌اند
با احیای نخیلات خوزستان و توسعه برداشت خرما در کشور شاید بتوان جایگاه از دست رفته ایران را در دنیا دوباره به دست آورد که این امر تنها با احیا و بازسازی اراضی از بین رفته خوزستان میسر خواهد شد، اراضی که قبل از جنگ تحمیلی کشاورزی در آنها رونق داشت.
20:23 یک شنبه 08 بهمن 1396
گردشگري کشاورزي راهکار مناسب براي ارتقاي زندگي در روستاها
در میان دهها نمونه و عنوان گردشگری که به عنوان یک صنعت در جهان شناخته می شود، سرمایه گذاری در زمینه گردشگری روستایی برای ارتقای بخش کشاورزی و جلوگیری از مهاجرت روستائیان ضروری است.
10:01 چهارشنبه 23 خرداد 1397
لزوم توسعه سيستم‎هاي نوين آبياري در لرستان
مدیرعامل شرکت آب منطقه‎ای لرستان بر لزوم توسعه روش‎ها و سیستم‎های نوین آبیاری در اراضی کشاورزی استان تاکید کرد.
11:51 یک شنبه 09 اردیبهشت 1397
آخرين وضعيت ٣طرح عظيم آبياري کشور
معاون وزیر جهاد کشاورزی گفت: طرح عظیم سامانه‌هــــای غرب و شمـــــال غرب کشور در سطـــحی معادل ۲۲۷هزار هکتار، تا پایان سال ۹۷ به بهره‌برداری کامل می‌رسد.
10:54 سه شنبه 14 فروردین 1397
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی