جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   20    
عضو بر خط:   0    
امروز:   59458    
دیروز:   54743    
مجموعا:   86059432    

 اخبار  | مازندران  
 شماره مطلب: 1053063186 | 09:04 چهارشنبه 23 خرداد 1397                                                                                                                 
جهت گيري ارگانيک کشاورزي مازندران با کاهش مصرف کود شيميايي
کشاورزی مازندران که استخوان بندی اصلی امنیت غذایی کشور محسوب می شود در سال های اخیر از طریق کاهش مصرف کودهای شیمیایی و سموم گام بلندی به سمت سالم سازی تولیدات و حرکت به سمت کشت ارگانیک برداشته است.

به گزارش خبرنگار ما، در حالی که تا یک دهه پیش روند افزایشی مصرف کودهای شیمیایی زنگ خطر را برای سلامت محصولات کشاورزی استان به صدا در آورده بود، در سال های اخیر با برنامه ریزی ، آموزش کشاورزان و ایجاد محدودیت های قانونی میزان مصرف انواع کود شیمیایی و سموم در استان به کمتر از نیاز استاندارد رسیده است.

بر اساس آمار رسمی جهاد کشاورزی مازندران، امسال میزان کود شیمیایی که وارد استان شد یک سوم کمتر از نیاز استاندارد بوده است و سال گذشته هم بیش از 20 درصد کمتر از حد نیاز کود در زمین های کشاورزی استان مصرف شد.

با وجود داده های مشخص و مستند در باره سلامت محصولات کشاورزی مازندران، همچنان گاه و بیگاه همزمان با به بار نشستن بخشی از محصولات استان ، گمانه زنی در باره سالم نبودن آنها در فضای مجازی و رسانه ای دستاویزی برای ضربه زدن به منافع کشاورزان استان قرار می گیرد.

بسیاری از کارشناسان اقتصادی این گونه جهت گیری ها علیه تولید داخلی را باز کردن راه واردات محصولات برای عده ای می دانند ، در حالی که بازنده اصلی در این میان منافع ملی و امنیت غذایی کشور است.

تازه ترین نمونه در این زمینه آن هم در آستانه به بار نشستن خوشه های شالی مطرح شده ، ادعای آلودگی خاک کشاورزی مازندران به خاطر رسوخ مواد مضر موجود در کودهای شیمیایی است ، ادعایی که به لحاظ علمی نیز وجاهت ندارد.

مسئول بخش خاک و آبیاری تحقیقات کشاورزی مازندران با نادرست خواندن هرگونه آلوده سازی خاک اراضی این استان با مصرف کودهای شیمیایی، به خبرنگار ما گفت: تاثیر منفی مصرف کودهای شیمیایی بر عناصر ریز مغزی خاک در حد صفر است.

دکتر علی اسدی ادعای مطرح شده به نقل از یک کارشناس خاک شناسی در این زمینه را رد کرد و افزود: وضعیت خاک زمین های زراعی و باغی و عرصه های طبیعی استان برای هر گونه فعالیت های کشاورزی و تولید پایدار در نقشه جامع استان مشخص شده است.

وی با بیان این نکته که در یک دهه گذشته مصرف کودهای شیمیایی در استان بسیار منطقی شده و کاهش محسوسی داشته است، گفت: بررسی ها نشان می دهد که مصرف بهینه کودهای شیمیایی هیچ اثر منفی بر روی ریز مغزی خاک های زراعی و باغی ندارد.

اسدی توضیح داد: به لحاظ فیزیکی و شیمیایی خاک های عرصه های کشاورزی و طبیعی در غرب استان مازندران آهک کمتری دارد و هر چه به سمت شرق استان پیش می رویم خاک های استان آهکی تر و سنگین تر می شود.

وی افزود: در یک دهه اخیر با گسترش و ترویج دانش کشاورزی و به کارگیری آن در بین کشاورزان ، وضعیت حاصلخیزی خاک مازندران مطلوب تر شده است ، اما به رغم این که نقشه حفاظت از حاصلخیزی خاک استان وجود دارد ، فقط جنبه بهره برداری آن انجام می شود.

** کود شیمیایی مازاد بر مصرف در مازندران وجود ندارد

معاون تولیدات گیاهی سازمان جهاد کشاورزی مازندران هم آلودگی خاک زمین های کشاورزی این استان را تکذیب کرد و به خبرنگار ما گفت: تحقیقات کشاورزی استان نقشه جامع حاصلخیزی خاک استان را در اختیار دارد.

عزیزالله شهیدی فر با بیان این که از 6 سال پیش تا کنون مصرف انواع کودهای شیمیایی در مازندران بهینه و حتی کمتر از نیاز مصرف وارد می شود ، توضیح داد: سهمیه انواع کودهای شیمیایی برای 72 نوع محصول کشاورزی استان 175هزار تن است که سال گذشته فقط 129 هزار تن تامین شد.

وی با بیان اینکه امسال نیز از سهمیه 175هزار تن فقط 115 هزار تن وارد استان شده است، ادامه داد: یعنی کود های شیمیایی مازاد بر مصرفی وجود ندارد و از طرفی به این معنا نیست کود در مازندران پیدا نمی شود.

شهیدی فر با اشاره به این نکته که اقبال کشاورزان به انجام آزمایش خاک در سال های اخیر دوچندان شده است ، گفت: در حال حاضر بیشتر شهرهای استان داری آزمایش خاک هستند و مدیریت های جهاد کشاورزی تکلیف انجام آزمایش خاک از سوی کشاورزان را در دستور کار دارند.

معاون جهاد کشاورزی مازندران به گسترش آگاهی کشاورزان به کشاورزی فنی و مهندسی اشاره کرد و بیان داشت: جهاد کشاورزی نیز نیمی از بهای آزمایش خاک را متقبل می شود.

وی از محققان و کارشناسان مختلف خواست تا اظهارات خود را بر اساس معیارهای تحقیقات علمی و عملی شده مطرح کنند و تاکید کرد: مازندران به لحاظ ظرفیت های تولیدات کشاورزی ، محور امنیت ملی غذایی است و شانتاژ بی مبنای رسانه ای سبب تشویش اذهان عمومی و آسیب زدن به توان و ظرفیت تولیدی استان می شود.

شهیدی فر گفت: اگر چنانچه محققان و کارشناسان مدارکی دال بر آلودگی خاک کشاورزی و باغی مازندران دارند ، یا نگران موضوعی هستند ، جهاد کشاورزی به عنوان متولی این بخش آمادگی دارد تا مدارک و نتایج تحقیقات و حتی اظهارات کارشناسی و علمی آنان را دریافت و بررسی کند.

** نسخه عمومی مصرف کودهای شیمیایی در مازندران
مدیر شرکت خدمات حمایتی کشاورزی مازندران نیز در این خصوص گفت: در حال حاضر هر چند اندک اما آزمایش خاک برای مصرف فنی انواع کودهای شیمیایی در زمین های زراعی و باغی استان انجام می شود.

مجید سلطانی در گفت و گو با خبرنگار ما با تاکید بر این نکته که انجام آزمون خاک موجب ارتقای سطح کمی و کیفی محصولات کشاورزی می‌شود ، افزود: این شرکت با هدف ساماندهی توزیع و مصرف کودهای شیمیایی ، در 10 نقطه از زمین های کشاورزی استان آزمون خاک انجام داده است.

وی به عنوان مثال توضیح داد: نسخه عمومی از نتایج آزمایش های خاک کشاورزی مازندران این است که برای هر هکتار 100کیلو گرم کود اوره ، 50 کیلوگرم فسفات و 100کیلوگرم کود پتاس نیاز است.

مازندران با 460هزار هکتار زمین زراعی باغی سالانه حدود حدود هفت میلیون تان انواع محصولات کشاورزی تولید می کند.

مازندران در تولید 15 نوع از 72 نوع محصولات کشاورزی استان از جمله برنج، مرکبات، کیوی ، گل و گیاه ، مرغ و آبزیان رتبه اول تا سوم کشور را دارد.منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
آشنايي زنان روستايي شهرستان بويين زهرا با نحوه کشت سبزي
۴۰ نفراز زنان روستایی شهرستان بوئین زهرا با نحوه صحیح کشت سبزی و صیفی آشنا شدند.
12:27 دوشنبه 07 خرداد 1397
مبارزه بيولوژيک با ساقه خوار برنج در شاليزارهاي گلوگاه
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان گلوگاه گفت: مبارزه بیولوژیک (رهاسازی زنبور تریکوگراما) ضد نسل نخست کرم ساقه خوار برنج در 600 هکتار شالیزارهای این شهرستان آغاز شد.
13:06 سه شنبه 01 خرداد 1397
معرفي 15 محصول سالم کشاورزي در لرستان
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی لرستان از معرفی 15 محصول سالم در استان خبر داد.
11:58 چهارشنبه 16 اسفند 1396
واحد نمونه توليدي زن کارآفرين روستايي در محمودآباد
مدیر جهاد کشاورزی شهرستان محمودآباد از معرفی واحد نمونه تولیدی زن کارآفرین روستایی مازندران در روستای اهلم این شهرستان خبرداد.
12:37 چهارشنبه 02 اسفند 1396
طرح دومنظوره پرورش ماهي قزل آلا در قفس هاي مستقر در آبندان گامي مهم در جهت توسعه روستايي
مدیر شرکت لوتوس صنعت سازان مازندران در مصاحبه با خبر آنلاین با اشاره به اینکه اشتغال زایی در روستا و استفاده بهینه از منابع روستا یکی از مهم ترین اهداف این شرکت است گفت :طرح دومنظوره پرورش ماهی در فصلی از سال وکشت در فصلی دیگر گامی مهم در استفاده بهینه از این منابع خدادادی در روستاها بوده است ونقش مهمی در توسعه اشتغال روستایی دارد .
02:29 جمعه 06 بهمن 1396
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی