جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   22    
عضو بر خط:   0    
امروز:   8432    
دیروز:   60148    
مجموعا:   79291822    

 اخبار  | فارس  
 شماره مطلب: 1053063212 | 16:04 پنجشنبه 24 خرداد 1397                                                                                                                 
ميراث فرهنگي، متولي جابه جايي روستاي مليان سپيدان است
مدیر کل بنیاد مسکن استان فارس گفت: دستگاه متولی برای جا به جایی و شناسایی آثار باستانی روستای ملیان از توابع بخش بیضای شهرستان سپیدان، میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری است.

به گزارش خبرنگار ما، عطاء الله زمانی در نشست کارشناسی که برای بررسی چگونگی جا به جایی روستای ملیان در بنیاد مسکن فارس در شیراز برگزار شد، اظهار داشت: تامین هزینه های شناسایی و مطالعه درباره آثار تاریخی موجود در این روستا شیوه خاص خود را دارد و بنیاد مسکن طبق دستور العملی که در این مورد موجود است برای تامین زمین، مشخص کردن مکان جدید و بررسی و مطالعه فنی اقدام می کند.

مصطفی هاشمی، معاون عمران روستایی بنیاد مسکن فارس نیز در این نشست بیان کرد: میراث فرهنگی، متولی شناسایی و مطالعه پیرامون آثار تاریخی روستای ملیان سپیدان است و برای اینکه طرح جا به جایی این روستا با مطالعه بیشتری انجام شود این امر نیاز به برنامه ریزی و اختصاص اعتبارات استانی و ملی دارد.

فرماندار شهرستان سپیدان هم در این نشست، بر لزوم در نظر گرفتن همه مولفه های اقتصادی، فرهنگی، اجتماعی و رعایت دقیق قانون برای جلوگیری از ضایع شدن حقوق افراد و روستاییان در جابه جایی ها تاکید و اظهار کرد: متاسفانه میراث فرهنگی به دلیل هزینه زیادی که باید در این زمینه صرف شود، جا به جایی روستا ملیان را تقبل نمی کند در حالیکه این طرح نیاز به تخصیص اعتبار ویژه دارد و از محل اعتبارات این شهرستان تامین همه هزینه های آن امکان پذیر نیست.

شبیر زارع خفری اضافه کرد: محوطه باستانی ملیان با وسعتی نزدیک به 200 هکتار از بزرگترین و مهمترین محوطه های پیش از دوره هخامنشیان در ایران است که باید مورد شناسایی و مطالعه دقیق قرار گیرد.

وی، خواستار مشارکت میراث فرهنگی در تامین بخشی از هزینه ها و اعتبارات جا به جایی روستای ملیان شد.

روستای ملیان حدود 50 کیلومتری شمال غربی شیراز و 48 کیلومتری شمال غربی مجموعه جهانی تخت جمشید در دشت بیضا در شهرستان سپیدان قرار دارد.

شهرستان سپیدان به مرکزیت اردکان در فاصله 100کیلومتری شمال شیراز واقع شده است.

در کوه های غرب و شمال غربی ملیان، که بلندی آنها به 3300 متر بالاتر از سطح آب های آزاد می رسد، گذرگاه هایی وجود دارد که از طریق آنها راه ملیان به خوزستان و دیگر مرکز تمدن عیلام که یکی از قدیمی ترین و نخستین تمدن های جهان است، باز می شد.

در کاوش‌هایی که در این روستا انجام شده کارشناسان توانسته اند آثار معماری، آجر کتیبه دار و اشیای باستانی زیادی را کشف و شناسایی کنند.

همچنین کارشناسان در جریان کاوش ها و حفاری‌های باستان شناسی در بخش های مختلف این منطقه توانسته اند بقایای معماری های مختلفی را از دوران آغاز ایلامی متعلق به حدود سه هزار تا 2 هزار و 800 سال پیش از میلاد، ایلامی قدیم حدود 2 هزار و 200 تا یک هزار و 600 سال پیش از میلاد و ایلامی میانه که به حدود یک هزار و 500 سال تا یک هزار و 100 سال پیش از میلاد تعلق دارد، شناسایی کنند.منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
سرسختي روستايي زيبا با قدمتي تاريخي
روستای سرسختی علیا از توابع بخش مرکزی شهرستان شازند استان مرکزی با قدمت هفت هزار و 500 ساله در انتظار بوم گردان و مسافران نوروزی است.
12:37 شنبه 04 فروردین 1397
صدور 63 مجوز اقامتگاه بوم گردي روستايي در سطح آذربايجان شرقي
مدیرکل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری آذربایجان شرقی، توسعه اقامتگاه های بوم گردی را یکی از زیرساخت‌های اساسی توسعه گردشگری روستایی و عشایری عنوان کرد و از صدور 63 مجوز اقامتگاه بوم گردی روستایی در استان خبر داد.
14:56 دوشنبه 14 خرداد 1397
معماري صخره اي در 9 روستاي اردبيل شناسايي شد
معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری استان اردبیل از شناسایی و مطالعه معماری صخره ای و دست کن در 9 روستای این استان خبر داد.
11:39 جمعه 04 خرداد 1397
اختصاص ۱۶۰ميليارد ريال اعتبار به روستائيان
فعالان صنایع دستی و گردشگری روستایی استان ۱۶۰میلیارد ریال تسهیلات دریافت می‌کنند.
10:23 چهارشنبه 05 اردیبهشت 1397
گردشگري رويداد محور، محرک توسعە روستاهاي کردستان
کارشناسان میراث فرهنگی معتقدند می توان با توسعە گردشگری رویداد محور، موتور محرک توسعە روستاهای استان کردستان بویژە در منطقە اورامان را بە حرکت در آورد.
08:29 چهارشنبه 29 فروردین 1397
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی