جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   23    
عضو بر خط:   0    
امروز:   57353    
دیروز:   54743    
مجموعا:   86057327    

 اخبار  | کرمانشاه  
 شماره مطلب: 1053063223 | 16:42 پنجشنبه 24 خرداد 1397                                                                                                                 
کمبود آب، مشکل زلزله زدگان مناطق روستايي سرپل ذهاب
حجم بالای ساخت و ساز و استفاده از آب آشامیدنی برای این مهم، باعث کمبود آب و قطعی مکرر آن در روستاهای زلزله زده سرپل ذهاب شده و مشکلات عدیده ای را در فصل گرما برای مردم این مناطق ایجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار ما، شبکه آبرسانی روستاهای سرپل ذهاب قبل از وقوع زلزله 7 و سه دهم ریشتری 21 آبان پارسال، دارای فرسودگی بوده اند که کمبود آب آشامیدنی و قطعی های مکرر آن به دلیل شکستگی لوله های خط انتقال آب، اکنون به مشکل عمده برای زلزله زدگان این شهرستان تبدیل شده است.

زلزله ویرانگر غرب کرمانشاه خسارت زیادی را به تاسیسات شهری و روستایی به ویژه شبکه های آب و فاضلاب سرپل ذهاب وارد کرد که البته با تلاش شبانه مسئولان، مشکل شکستگی های شبکه های آبرسانی هر روز برطرف می شود.

استفاده زیاد از آب و بهره برداری غیراصولی از این نعمت خدادادی برای عملیات ساخت و ساز در سطح شهر و روستاها، مصرف بی رویه آن توسط مردمی که در کمپ های زلزله زدگان به سر می برند و بدون واحد اندازه گیری گاهی اوقات رعایت الگوی مصرف را ندارند، همگی مزید بر علت شده تا برخی از زلزله زدگان با مشکل کمبود آب مواجه شوند.

این مشکل در روستاهایی که در پایین دست مجتمع های شبکه های آبرسانی قرار دارند، بیشتر نمایان است و از این رو ساکنان مناطق روستایی مسئولان را برای رفع این مشکل به مساعدت و یاری طلبیده اند.

مهمترین تقاضای اهالی روستاهای سرپل ذهاب رفع مشکل کم آبی است که البته با مساعدت دیگر دستگاه ها از جمله بنیاد مسکن ، مشکلات این زلزله زدگان تا حدودی مرتفع می شود.

** استفاده از آب آشامیدنی در ساخت و سازها و بازسازی دلیل اصلی قطعی

فرماندار سرپل ذهاب کمبود آب را یکی از مهمترین نیازهای فعلی مردم این شهرستان به ویژه در مناطق روستایی دانست و گفت: این موضوع به معضلی تبدیل شده و نیازمند چاره اندیشی است.

محبت جمالی نیا افزود: با توجه به ساخت و ساز واحدهای مسکونی در این شهرستان، نیاز به آب فراوان است و در برخی از روستاها مشکل جدی برای تامین آب داریم.

او نیاز 24 روستا را ضروری دانست و گفت: گرمای هوا و افزایش ساخت و سازها، نیاز به آب را افزایش داده است.

بخشدار مرکزی سرپل ذهاب نیز به خبرنگار ایرنا گفت: فرسودگی شبکه آبرسانی، افزایش جمعیت روستایی و استفاده از آب آشامیدنی در امر بازسازی واحدهای مسکونی تخریب شده ناشی از زلزله، از دلایل اصلی قطعی و یا افت فشار آب آشامیدنی به ویژه در مناطق روستایی است.

جواد محمدی افزود: با توجه به تاکید استاندار کرمانشاه ، بنیاد مسکن و مردم به هیچ عنوان نباید از آب آشامیدنی برای ساخت و ساز استفاده کنند که در صورت تحقق این مهم مشکل کمبود آب در مناطق روستایی سرپل ذهاب رفع می شود.

وی اظهار داشت: آب مورد نیاز برای ساخت و ساز باید از طریق تانکر از سوی بنیاد مسکن تامین شود و اگر این موضوع درست مدیریت نشود، با چالشی جدی روبرو خواهیم شد.

بخشدار مرکزی سرپل ذهاب گفت: برای رفع این مشکل از دستگاه های اجرایی، نیروهای انتظامی ، ارتش ، دستگاه های خدمات رسان و امداد رسانی ، برای تامین آب روزانه مردم روستاهای بخش مرکزی شهرستان سرپل ذهاب کمک گرفته ایم.

هوشنگ بازوند استاندار کرمانشاه هم در نشست اخیر ستاد بازسازی شهرستان سرپل ذهاب تاکید کرد: بنیاد مسکن و مردم به هیچ عنوان نباید از آب شرب برای ساخت و ساز استفاده کنند، آب مورد نیاز برای ساخت و ساز باید از طریق تانکر تامین شود، اگر این موضوع درست مدیریت نشود با چالشی جدی روبرو‌ خواهیم شد.

** فرسودگی 70 درصد از شبکه خط انتقال آب روستاهای سرپل ذهاب

مدیر شرکت آب و فاضلاب روستایی سرپل ذهاب نیز به خبرنگار ایرنا گفت: هم اکنون 70 درصد از شبکه های آبرسانی در مناطق روستایی این شهرستان فرسوده است و نیاز به اصلاح و مرمت دارد.

حشمت احمدی افزود: اصلاح ، مرمت و بازسازی شبکه های آبرسانی در 161 روستایی سرپل ذهاب نیازمند 570 میلیارد ریال اعتبار است که در این زمینه مکاتبات لازم صورت گرفته است.

وی بیان کرد: شبکه های آب آشامیدنی در مناطق روستایی براساس جمعیت قبلی طراحی شده و با گذشت زمان و افزایش جمعیت، علاوه بر فرسودگی، دیگر جوابگوی نیاز جمعیت فعلی نیست و این خود مشکلی است که نیازمند طراحی جدید شبکه هستیم.

وی اظهارداشت: استفاده و برداشت بی رویه از آب آشامیدنی در ساخت و سازها در مناطق روستیی باعث شده که مردم برخی از روستاهای پایین دست مجتمع های آبرسانی ، دچار قطعی آب و یا افت فشار مواجه شوند.

مدبر شرکت آب و فاضلاب روستایی سرپل ذهاب گفت: حدود هشت کیلومتر خط انتقال آب مسیر سراب ماهیشان تا روستای سرقلعه با 30 میلیارد یال اعتبار لوله گذاری شد و طی هفته گذشته به بهره برداری رسید که با اجرای این طرح بخشی از مشکل کمبود در مناطق روستایی سرپل ذهاب رفع شد.

احمدی افزود: با انجام این مهم خط انتقال آب این مناطق به شبکه اصلی متصل شد و از این رو شاهد رفع مشکل آب روستاهای دهستان سرقلعه و جگیران خواهیم بود.

وی ادامه داد: تامین آب در ساخت و سازها واحدهای مسکونی روستایی برعهده بنیاد مسکن است که این مهم روزانه از طریق تانکر سیار انجام می شود و در این راستا صرفه جویی و مدیریت استفاده درست از آب آشامیدنی می تواند بخش عمده ای از مشکلات موجود را حل کند.

وی شمار مشترکان زیرپوشش اداره آب و فاضلاب روستایی سرپل ذهاب را حدود 11 هزار مشترک اعلام کرد و گفت: تیم های آبفار با تمام توان و به صورت شبانه روزی پای کار هستند تا خدمات رسانی لازم و بدون وقفه را به اهالی منطقه انجام دهند.

سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه با 90 هزار تن جمعیت و برخورداری از هشت دهستان و 226 روستا ، بیش از 11 هزار مشترک آب و فاضلاب روستایی دارد.

زمین لرزه 7.3 ریشتری 21 آبان در 11 کیلومتری بخش ازگله، 32 کیلومتری شهرستان سرپل ذهاب در غرب کرمانشاه 620 کشته و 12 هزار و 386 مصدوم داشته است.

این زلزله به 10 شهرستان و یک هزار و 930 روستای استان کرمانشاه خسارت وارد کرده و براساس ارزیابی های صورت گرفته حدود 90 هزار واحد مسکونی شهری و روستایی نیز آسیب کلی و جزئی دیده است.منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
آبرساني سيار به بيش از ۱۴۰ روستاي استان آغاز شد
معاون بهره‌برداری شرکت آب و فاضلاب روستایی استان کرمانشاه گفت: آبرسانی سیار به بیش از ۱۴۰ روستای استان آبرسانی می‌شود.
13:32 پنجشنبه 14 تیر 1397
اقدام براي واکسيناسيون در مناطق زلزله‌زده کرمانشاه/ مشکل سلامت آب برخي‌ روستا‌هاي زلزله‌زده
معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه از اقدام برای واکسیناسیون برای تزریق واکسن آنفلوانزا در مناطق زلزله زده خبرداد.
20:51 جمعه 17 آذر 1396
کانون‌هاي وکلا ۵۰۰ ميليون تومان به زلزله‌زدگان کمک مي‌کنند/ قصد داريم يک روستا را به‌طور کامل بازسازي کنيم
رئیس کانون وکلای دادگستری کرمانشاه با بیان اینکه تاکنون کانون‌های وکلا سراسر کشور متعهد به پرداخت ۵۰۰ میلیون تومان شده‌اند و احتمال دارد این مبلغ تا ۷۰۰ میلیون تومان نیز برسد، تاکید کرد: قصد داریم مبالغ جمع‌آوری شده را صرف بازسازی یک روستا کنیم که کار به نام وکلا و کانون‌ها باشد.
13:43 شنبه 27 آبان 1396
۸۰ روستاي مرزي کرمانشاه تخريب شده است/امدادرساني به کندي پيش مي‌رود/کمبود آب آشاميدني در مناطق زلزله زده
مرزنشینان استان‌های غربی کشور بعد از وقوع زلزله تنها در استان کرمانشاه خسارات جانی بسیاری در پی داشته است به‌طوری که نزدیک به هشتاد روستا تخریب شده‌اند و در استان‌های ایلام کردستان خوشبختانه تلفات جدی نبوده‌است.
09:52 سه شنبه 23 آبان 1396
بانک رسالت در6 روستاي زلزله زده طرح اشتغالزايي اجرا مي کند
مدیر بانک قرض الحسنه رسالت استان کرمانشاه از اجرای طرح اشتغالزایی این بانک در 6 روستای زلزله زده استان خبر داد و گفت: از طریق پرداخت تسهیلات بانکی بدون سود و کارمزد در این روستاها اشتغال ایجاد می کنیم.
16:15 دوشنبه 16 مهر 1397
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی