جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   24    
عضو بر خط:   0    
امروز:   27503    
دیروز:   55684    
مجموعا:   87265082    

 اخبار  | خراسان رضوی  
 شماره مطلب: 1053063854 | 12:31 چهارشنبه 20 تیر 1397                                                                                                                 
92 درصد جمعيت روستايي کشور زيرپوشش دهياريها هستند
معاون امور دهیاریهای سازمان شهرداریها و دهیاریها گفت: تاکنون برای 36 هزار و 800 روستا در سطح کشور مجوز دهیاری صادر شده و 92 درصد جمعیت روستایی زیر پوشش خدمات دهیاری قرار گرفته اند.

سعیدرضا جندقیان در نشست با دهیاران شهرستانهای غرب خراسان رضوی در سبزوار افزود: هم اکنون 20 میلیون و 700 هزار جمعیت روستایی در مجموع 38 هزار روستا در سطح ایران سکونت دارند.

وی ادامه داد: از سال 1382 تا پارسال در مجموع 15 میلیارد و 600 میلیون تومان اعتبار دولتی بین دهیاریهای کشور توزیع شده که 12 میلیارد و 500 میلیون تومان آن مربوط به دوران فعالیت دولت تدبیر و امید است.

معاون امور دهیاریهای سازمان شهرداریها و دهیاریها همچنین نسبت به مهاجرت روستائیان به شهرها ابراز نگرانی و بیان کرد: برای پایداری جمعیت روستایی باید میزان بهره وری، سطح دانش، آموزش و محورهای توسعه اقتصادی در روستاها افزایش یابد.

وی گفت: مهاجرت روستائیان فرایندی اقتصادی، اجتماعی و کالبدی است که نیاز به تمهیدات اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارد لذا باید موضوع کارآفرینی روستایی و افزایش اشتغال در روستاها مورد بازنگری قرار گیرد.

جندقیان بر اهمیت آموزش دهیاران نیز تاکید و بیان کرد: امسال برای نخستین بار شش میلیارد و 200 میلیون تومان برای آموزش دهیاران سراسر کشور اختصاص یافت.

وی در ادامه به موضوع اشتغالزایی در روستاها نیز اشاره و بیان کرد: 103 میلیارد تومان برای طرحهای کارآفرینی روستایی تصویب و تاکنون 25 میلیارد آن پرداخت شده و بقیه این مبلغ نیز در مرحله پرداخت است.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان رضوی نیز در این نشست به افزایش 91 دهیاری در استان اشاره و بیان کرد: خراسان رضوی با دو هزار و438 دهیاری بیشتری تعداد دهیاریهای کشور را دارد.

محمدعلی همدمی نژاد افزود: 681 دهیار با مدرک کارشناسی، 69 دهیار با مدرک کارشناسی ارشد و یک دهیار با تحصیلات دکترا در خراسان رضوی مشغول فعالیت هستند.

وی ادامه داد: در چارچوب درجه بندی دهیاریهای خراسان رضوی نیز 85 روستای استان تعیین درجه و 461 روستا ارتقا درجه یافتند.

مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری خراسان رضوی گفت: اعتبارات دهیاریها همه ساله افزایش می یابد. سال 1392 مجموع اعتبارات دهیاریها 88 میلیارد تومان بود اما این رقم پارسال گذشته به 220 میلیارد تومان رسید.

فرماندار سبزوار نیز در این نشست گفت: یکی از موضوعات مهم مدیریت روستا توجه به مشارکت و استفاده از ظرفیتها است. با وجود خدمات و امکانات زیرساختی در روستاها هنوز جمعیت روستایی تثبیت نشده است. حدود 18 درصد جمعیت 306 هزار نفری این شهرستان در روستاها سکونت دارند.

احمد برادران افزود: سند توسعه روستایی سبزوار بر اساس ظرفیتهای روستایی و با رویکرد توانمندسازی جوامع روستایی تدوین شده و هم اینک در سطح چهار روستا شهرستان در حال اجرا است.

نماینده مردم سبزوار در مجلس شورای اسلامی نیز در این نشست گفت: اختصاص اعتبار برای دهیاریها بر مبنای سرفصلهای مشخصی تعریف شده چنانکه در برخی مناطق اولویتهای مهمتری وجود دارد.

رمضانعلی سبحانی فر افزود: باید با ایجاد شرایط لازم سرفصل اعتبار دهیاریها از محل اعتبارات ارزش افزوده بر مبنای ظرفیتهای مناطق و به صورت متمرکز توزیع شود.

دیگر نماینده مردم سبزوار نیز گفت: برای توسعه روستاها هشت درصد درآمد شهرداریهای کلان از ارزش‌ افزوده کم می‌ شود و به دهیاریهای تخصیص می‌ یابد.

حسین مقصودی توسعه روستاها را نیازمند همگرایی همه نهادها ذکر و بیان کرد: روستاها خاستگاه اقتصاد مقاومتی هستند که باید با شناسایی ظرفیت این مناطق علاوه بر شکوفایی اقتصادی کشور زمینه تثبیت و افزایش جمعیت روستایی فراهم شود.

78 هزار نفر در قالب 190 روستا، جمعیت روستانشین شهرستان سبزوار را تشکیل می دهند. مرکز شهرستان 306 هزار نفری سبزوار در فاصله 230 کیلومتری غرب مشهد قرار دارد.منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
اهالي روستاهاي خارتوران بيارجمند : برق ، تلفن و گاز طبيعي نداريم
شماری از روستاهاییان منطقه خارتوران از توابع بخش بیارجمند شهرستان شاهرود گفتند : با وجود گذشت 40 سال از عمر انقلاب اسلامی اهالی این منطقه از امکانات خدماتی نظیر برق ، تلفن ، گازطبیعی و آب آشامیدنی محروم هستند.
16:03 دوشنبه 09 بهمن 1396
کاهش 20 درصدي آمار تصادفات در جاده هاي روستايي خراسان رضوي
تصادفات جاده های روستایی خراسان رضوی، در نیمه سال نخست امسال 20 درصد کاهش یافت.
11:20 جمعه 27 مهر 1397
39 روستا در سبزوار شبکه آبرساني ندارند
مدیر شرکت آب و فاضلاب روستایی سبزوار گفت: 39 روستای بالای 20 خانوار جمعیت در این شهرستان فاقد شبکه آب هستند.
11:08 جمعه 27 مهر 1397
روستا و اشتغال
رشد بیکاری در روستاها که بطور طبیعی می بایست یکی از محورهای اصلی توسعه و فاقد نگرانی از بابت اشتغال روستانشینان باشند تاثیری عام بر اقتصاد کلان دارد زیرا در صورت بی توجهی نسبت به آن بسترساز تشدید فقر و آسیبهای اجتماعی است.
12:24 پنجشنبه 05 مهر 1397
2 هزار خانه بهداشت در روستاهاي کشور ساخته شد
سخنگو و قائم مقام وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: از ابتدای دولت تدبیر و امید 2 هزار خانه بهداشت در مناطق روستایی کشور ساخته شده است.
12:58 شنبه 24 شهریور 1397
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی