جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]




آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   22    
عضو بر خط:   0    
امروز:   62842    
دیروز:   64605    
مجموعا:   86244498    

 اخبار  | آذربایجان شرقی  
 شماره مطلب: 1053063911 | 12:47 جمعه 22 تیر 1397                                                                                                                 
60 هکتار از مزارع هريس زيرکشت کلزا رفت
مدیر جهاد کشاورزی هریس با پیش بینی برداشت 175 تن کلزا در مزارع این شهرستان، گفت: 60 هکتار از مزارع این منطقه زیرکشت کلزا رفته است.

محمد پرتوی در مراسم روز مزرعه کلزا در هریس، اظهار داشت: علاوه بر محصول کلزا، 192 تن محصول گلرنگ نیز از240 هکتار مزارع گلرنگ در این شهرستان برداشت می شود.

وی افزود: در راستای سیاست های وزارت جهاد کشاورزی و با توجه به کاهش نزولات آسمانی و مصرف بی رویه از منابع آبی و سفره های زیرزمینی در سال های اخیر و کاهش بارندگی در حوضه های آبریز دریاچه ارومیه و همچنین اجرای سیاست‌های اقتصاد مقاومتی، تغییر الگوی کشت به عنوان مناسب ترین روش مطرح بوده و این مدیریت نیز اقداماتی در زمینه کاهش سطوح زیر کشت محصولات با نیاز آبی بالا از جمله هندوانه، چغندرقند، یونجه و جایگزین کردن محصولات با نیاز آبی کم و دوره رویشی پایین مانند کلزا کرده است.

پرتوی ادامه داد: با توجه به دوره رویشی کمتر و نیازآبی پایین و کم توقع بودن کلزا نسبت به مواد غذایی و مقاومت در برابر آفات و بیماری ها و رعایت تناوب زراعی، افزایش درآمد کشاورزان و استفاده آن در صنایع غذایی و صنعتی، تولید این محصول مورد توجه قرار گرفته است.

وی گفت: دانه کلزا دارای 25 تا 55 درصد روغن، 18 تا 24 درصد پروتئین و 12 تا 20 درصد پوست است و روغن کلزا به دلیل حضور اسیدهای چرب اشباع شده و فاقد کلسترول از کیفیت بالایی برخوردار است.

مدیرجهادکشاورزی شهرستان هریس گفت: در رابطه با کشت دانه های روغنی کلزا پارسال با 41 نفر بهره بردار با سطح کشت و برداشت 114 هکتار را تجربه کردیم که امسال 21 نفر بهره بردار خواهیم داشت.

پرتوی با اشاره به نمونه برداری از مزرعه نمونه کلزا در شهرستان هریس از برداشت 4/5 تن کلزا در هر هکتار در این مزارع خبر داد.

وی، کشت کلزا در هریس را به خاطر پایداری در خشکسالی و مقاوم بودن به بی آبی و شوری در حال توسعه دانست و گفت: کشت کلزا جزو برنامه های اقتصاد مقاومتی برای تامین بخشی از مصرف روغن های نباتی در استان و تامین خوراک کارخانه های تولید روغن نباتی در استان وشهرستان می باشد.

شهرستان هریس با حدود 70هزار نفر جمعیت در 65 کیلومتری تبریز، مرکز آذربایجان شرقی قرار دارد.



منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید



 مطالب مرتبط 
                                                                                                                
پيش بيني برداشت 300 تن کلزا از مزارع هريس
مدیر جهاد کشاورزی هریس گفت: پیش بینی می شود در سال زارعی جاری افزون بر 300 تن محصول کلزا از مزارع این شهرستان برداشت شود.
11:21 شنبه 24 تیر 1396
توصيه‌هاي هواشناسي کشاورزي براي روزهاي پاياني سال
خودداری از آبیاری باغات پسته در زمان ظهور گل‌ها، خودداری از ورود پرنده‌های وحشی به انبار خوراک طیور به منظور پیشگیری از آنفلوآنزا، مبارزه با علف‌های هرز مزارع غلات و کلزا، تهویه انبارهای میوه و تنظیم دریچه‌ها و مبارزه با نرم‌تنان به خصوص راب و حلزون‌ها از جمله توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای پنجشنبه تا یکشنبه (۲۴ تا ۲۷ اسفندماه) است.
12:33 جمعه 25 اسفند 1396
توصيه‌هاي هواشناسي کشاورزي براي اسفند
جمع‌آوری و معدوم کردن شاخه‌های خشک و آفت زده میوه‌های آلوده، جمع‌آوری مرکبات ریخته شده و رسیده باغات مرکبات و هوادهی بعد از بارندگی به حوضچه‌های پرورش ماهی از جمله توصیه‌های هواشناسی کشاورزی کشاورزی برای روزهای پنجشنبه تا یکشنبه (۳ تا ۶ اسفندماه) است.
10:15 پنجشنبه 03 اسفند 1396
توصيه‌هاي پنج روزه هواشناسي کشاورزي
انجام آبیاری مزارع کلزا ، مبارزه با جوندگان و موش‌های مضر کشاورزی، کاهش عوامل استرس‌زا در مزارع پرورش ماهی از جمله توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای امروز تا روز سه‌شنبه (۱۲ تا ۱۶ آبان‌ماه) است.
17:05 جمعه 12 آبان 1396
توصيه‌هاي چهارم تا نهم آبان هواشناسي براي کشاورزان
انجام آبیاری مزارع زعفران، طعمه‌پاشی، تله‌گذاری و محلول‌پاشی برای مقابله با آفت مگس مدیترانه‌ای، محافظت از احشام در مقابل کاهش دمای صبحگاهی از جمله توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای پنجشنبه تا سه‌شنبه (۴ تا ۹ آبان ماه) است.
14:26 پنجشنبه 04 آبان 1396
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدمات



تمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی