جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   31    
عضو بر خط:   0    
امروز:   34422    
دیروز:   63678    
مجموعا:   87463050    

 اخبار  | مازندران  
 شماره مطلب: 1053065126 | 15:44 چهارشنبه 21 شهریور 1397                                                                                                                 
دپوي غيربهداشتي زباله در روستاي معلم کلا محموآباد
دپوی زباله در روستای معلم کلا بخش سرخرود شهرستان محمودآباد به صورت کاملا غیربهداشتی انجاممی‌شود، به طوری که اهالی محل از این موضوع نگران هستند.

در حال حاضر زﺑﺎﻟﻪﻫﺎی روستایی ﺗﺒـدﻳﻞ ﺑـﻪ زﺑﺎﻟـﻪﻫـﺎی ﻏیـﺮﻗﺎﺑـﻞ  ﺗﺠﺰﻳـﻪ ﺑـﺎ دوره ﻣﺎﻧدﮔﺎری ﻃﻮﻻﻧﻲ ﺷده و ﺑﺮای ﻣدت زﻣـﺎﻧﻲ ﻧـﺴﺒﺘﺎ زیاد در حاشیه روﺳـﺘﺎ ﺑـﺎﻗﻲ ﻣﺎﻧـده است، این معضل چهره‌ای زﺷﺖ ﺑﻪ روﺳﺘﺎﻫﺎ داده و اﻧﻮاع آﻟـﻮدﮔﻲ‌ﻫـﺎی زیست محیطی را به دنبال  خود دارد؛ الگوی مناسب مدیریت پسماند براساس شرایط روز می‌تواند در جهت سلامت روستا موثر باشد.

این روزها جاده‌های زیبای روستای "معلم کلا" شهرستان محمودآباد تبدیل به زباله دانی شده است؛ دهیاری و شورا بر اساس قانون، متولی اصلی دفن زباله در روستا هستند اما با وجود تلاش‌های انجام شده توسط این نهادها، به علت گستردگی کار و هم‌چنین کمبود امکانات و تجهیزات لازم، شیوه دفن زباله‌ها راضی کننده نیست؛ اگر زباله درست مدیریت شود نه تنها معضل نیست بلکه ثروت محسوب می‌شود.

*نبود امکانات و تجهیزات،  علت دپو زباله در کنار روستاست

علی یداللهی بخشدار  روستای معلم کلا بخش سرخرود شهرستان محمودآباد در گفت و گو با ایسنا، با بیان این که زباله‌ای که در این مکان دپو می‌شود؛ زباله حاشیه روستاها، جاده اصلی و باقی مانده زباله‌های قبلی است، اظهار کرد: نبود امکانات و تجهیزات از جمله وسایل راهسازی که برای حمل و جابه جایی بوده باعث شد تا زباله‌ها در این مکان دپو شود.

وی با اشاره به این که محل این دپو موقت بوده و در صورت مهیا شدن مکان طی چند روز آینده  زباله‌ها انتقال داده می‌شود، تصریح کرد: از تیرماه امسال در سطح روستا اقدام به تفکیک زباله کرده‌ایم که به واسطه آن کاهش ۷۰ درصدی تجمع زباله را در "معلم کلا" شاهد هستیم.

یداللهی خاطرنشان کرد: این طرح نتیجه نهایی خود را با توجه به جمعیت ۳ هزار نفری روستا طی ۴ ماه آینده خواهد داد و ما در آینده‌ای نزدیک روستایی بدون زباله را خواهیم داشت.

دهیار روستای "معلم کلا" با بیان این که ما درصدد تخریب محیط زیست و آلوده کردن آن نیستیم، تصریح کرد: زباله‌های عفونی روستا به شرکتی در آمل انتقال داده می‌شود؛ زباله‌هایی که در این مکان دپو و سوزانده می‌شود از نوع  خشک و مقداری"تر" است؛ تلاش بر این است طی 10 روز آینده این مکان تخلیه شود.

وی بوی بدی که در منطقه استشمام می‌شود را تنها از دپو زباله ندانسته و یادآور شد: در این قسمت از روستا ایستگاه تقلیل گاز که به فاصله ۲۰۰ متری از روستا واقع شده که ماهیت فشارشکن جهت استفاده چند روستا را دارد؛ به علاوه شرکت پلاستیکی  نیز از سال ۷۵  در نزدیکی این منطقه آغاز به کار کرده است، این دو نقطه و مکان دپو زباله روستا کنار هم آلودگی‌ها و بوی بد را ایجاد می‌کنند.

*نگرانی اهالی منطقه از وضعیت غیر بهداشتی دپو زباله

یکی از اهالی روستا در ادامه در گفت و گو با ایسنا گفت: پیگیری‌های زیادی در خصوص برداشتن محل دپوی زباله از این مکان انجام دادیم اما متاسفانه هیچ اقدامی تاکنون نشده و هم‌چنان هر روز صبح زباله در این مکان دپو و سوزانده می‌شود.

وی با بیان این‌که این وضعیت غیربهداشتی به اوج خود رسیده و هر چه زودتر باید در مورد آن تصمیم جدی گرفته شود، افزود: بارها مراتب نگرانی و اعتراض مردم این روستا از این وضعیت را به مسئولان ذیربط اطلاع داده‌ایم اما تاکنون چاره‌اندیشی نشده است.

این فرد ساکن در روستای معلم کلا در ادامه بیان کرد: بوی بد زباله و دود آن در زمانی که آتش زده می‌شود بسیار آزاردهنده است؛ علاوه بر آن باعث تجمع حشرات در منطقه می‌شود.
وضعیت نامناسب زباله در گوشه‌های خیابان اصلی، دپوی زباله در پشت پایگاه اورژانس و نزدیک خیابان جلوه‌ای نازیبا به روستای "معلم کلای" بخش سرخرود شهرستان محمودآباد داده است؛ دود و بوی بد زباله علاوه بر این که آلودگی زیست محیطی را به دنبال دارد، در بحث سلامت و بهداشت افراد تاثیرگذار است، امید است مسئولین مربوطه در راستای بهبود این وضعیت قدم‌های جدی بردارند.منبع: ایسنا
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 مطالب مرتبط 
                                                                                                                
بررسي طرح اردوهاي جهادي مديريت پسماند روستايي
رییس اداره محیط زیست شهر تهران ضمن بیان اینکه اعضای کارگروه مدیریت پسماند تهران از مرکز دفن پسماندها در آرادکوه بازدید می‌کنند، گفت: طرح اردوهای جهادی برای مدیریت پسماندهای روستایی نیز در جلسه کارگروه به رای گذاشته می‌شود.
01:03 پنجشنبه 17 آبان 1397
هيچ طلاقي در روستاي ازغند به ثبت نرسيده است
فرماندار طرقبه‌ شاندیز درباره روستای ازغند گفت: در سه سال اخیر هیچ طلاقی در این روستا به ثبت نرسیده است و در حال حاضر هیچ‌کس در این روستا اعتیاد به مواد مخدر ندارد.
11:25 چهارشنبه 02 آبان 1397
طرح جمع آوري پسماندها در 70 روستاي مراغه اجرا مي شود
بخشدار مرکزی مراغه از اجرای طرح جمع آوری پسماندهای روستایی در 70 روستای این بخش خبرداد و گفت: این طرح در راستای بهبود وضعیت بهداشتی و زیست محیطی روستاها و با مشارکت دهیاری ها و بخشداری مرکزی اجرا می شود.
12:19 سه شنبه 01 آبان 1397
پاکسازي ورودي روستاي دهنو اسلام آباد سرفارياب به همت دانش آموزان
به مناسب هفته بهداشت روان ورودی روستای دهنو اسلام آباد سرفاریاب چرام پاکسازی شد.
07:22 چهارشنبه 25 مهر 1397
روستاهاي ديلمان از زباله پاک مي شوند
بخشدار دیلمان گفت: طرح جمع آوری زباله با مشارکت 40روستا در بخش دیلمان از توابع شهرستان سیاهکل به اجرا درآمده که بیش از یک تن زباله جمع آوری شده است.
11:54 چهارشنبه 18 مهر 1397
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی