جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   23    
عضو بر خط:   0    
امروز:   14472    
دیروز:   43383    
مجموعا:   84268434    

 اخبار  | مازندران  
 شماره مطلب: 1053065126 | 15:44 چهارشنبه 21 شهریور 1397                                                                                                                 
دپوي غيربهداشتي زباله در روستاي معلم کلا محموآباد
دپوی زباله در روستای معلم کلا بخش سرخرود شهرستان محمودآباد به صورت کاملا غیربهداشتی انجاممی‌شود، به طوری که اهالی محل از این موضوع نگران هستند.

در حال حاضر زﺑﺎﻟﻪﻫﺎی روستایی ﺗﺒـدﻳﻞ ﺑـﻪ زﺑﺎﻟـﻪﻫـﺎی ﻏیـﺮﻗﺎﺑـﻞ  ﺗﺠﺰﻳـﻪ ﺑـﺎ دوره ﻣﺎﻧدﮔﺎری ﻃﻮﻻﻧﻲ ﺷده و ﺑﺮای ﻣدت زﻣـﺎﻧﻲ ﻧـﺴﺒﺘﺎ زیاد در حاشیه روﺳـﺘﺎ ﺑـﺎﻗﻲ ﻣﺎﻧـده است، این معضل چهره‌ای زﺷﺖ ﺑﻪ روﺳﺘﺎﻫﺎ داده و اﻧﻮاع آﻟـﻮدﮔﻲ‌ﻫـﺎی زیست محیطی را به دنبال  خود دارد؛ الگوی مناسب مدیریت پسماند براساس شرایط روز می‌تواند در جهت سلامت روستا موثر باشد.

این روزها جاده‌های زیبای روستای "معلم کلا" شهرستان محمودآباد تبدیل به زباله دانی شده است؛ دهیاری و شورا بر اساس قانون، متولی اصلی دفن زباله در روستا هستند اما با وجود تلاش‌های انجام شده توسط این نهادها، به علت گستردگی کار و هم‌چنین کمبود امکانات و تجهیزات لازم، شیوه دفن زباله‌ها راضی کننده نیست؛ اگر زباله درست مدیریت شود نه تنها معضل نیست بلکه ثروت محسوب می‌شود.

*نبود امکانات و تجهیزات،  علت دپو زباله در کنار روستاست

علی یداللهی بخشدار  روستای معلم کلا بخش سرخرود شهرستان محمودآباد در گفت و گو با ایسنا، با بیان این که زباله‌ای که در این مکان دپو می‌شود؛ زباله حاشیه روستاها، جاده اصلی و باقی مانده زباله‌های قبلی است، اظهار کرد: نبود امکانات و تجهیزات از جمله وسایل راهسازی که برای حمل و جابه جایی بوده باعث شد تا زباله‌ها در این مکان دپو شود.

وی با اشاره به این که محل این دپو موقت بوده و در صورت مهیا شدن مکان طی چند روز آینده  زباله‌ها انتقال داده می‌شود، تصریح کرد: از تیرماه امسال در سطح روستا اقدام به تفکیک زباله کرده‌ایم که به واسطه آن کاهش ۷۰ درصدی تجمع زباله را در "معلم کلا" شاهد هستیم.

یداللهی خاطرنشان کرد: این طرح نتیجه نهایی خود را با توجه به جمعیت ۳ هزار نفری روستا طی ۴ ماه آینده خواهد داد و ما در آینده‌ای نزدیک روستایی بدون زباله را خواهیم داشت.

دهیار روستای "معلم کلا" با بیان این که ما درصدد تخریب محیط زیست و آلوده کردن آن نیستیم، تصریح کرد: زباله‌های عفونی روستا به شرکتی در آمل انتقال داده می‌شود؛ زباله‌هایی که در این مکان دپو و سوزانده می‌شود از نوع  خشک و مقداری"تر" است؛ تلاش بر این است طی 10 روز آینده این مکان تخلیه شود.

وی بوی بدی که در منطقه استشمام می‌شود را تنها از دپو زباله ندانسته و یادآور شد: در این قسمت از روستا ایستگاه تقلیل گاز که به فاصله ۲۰۰ متری از روستا واقع شده که ماهیت فشارشکن جهت استفاده چند روستا را دارد؛ به علاوه شرکت پلاستیکی  نیز از سال ۷۵  در نزدیکی این منطقه آغاز به کار کرده است، این دو نقطه و مکان دپو زباله روستا کنار هم آلودگی‌ها و بوی بد را ایجاد می‌کنند.

*نگرانی اهالی منطقه از وضعیت غیر بهداشتی دپو زباله

یکی از اهالی روستا در ادامه در گفت و گو با ایسنا گفت: پیگیری‌های زیادی در خصوص برداشتن محل دپوی زباله از این مکان انجام دادیم اما متاسفانه هیچ اقدامی تاکنون نشده و هم‌چنان هر روز صبح زباله در این مکان دپو و سوزانده می‌شود.

وی با بیان این‌که این وضعیت غیربهداشتی به اوج خود رسیده و هر چه زودتر باید در مورد آن تصمیم جدی گرفته شود، افزود: بارها مراتب نگرانی و اعتراض مردم این روستا از این وضعیت را به مسئولان ذیربط اطلاع داده‌ایم اما تاکنون چاره‌اندیشی نشده است.

این فرد ساکن در روستای معلم کلا در ادامه بیان کرد: بوی بد زباله و دود آن در زمانی که آتش زده می‌شود بسیار آزاردهنده است؛ علاوه بر آن باعث تجمع حشرات در منطقه می‌شود.
وضعیت نامناسب زباله در گوشه‌های خیابان اصلی، دپوی زباله در پشت پایگاه اورژانس و نزدیک خیابان جلوه‌ای نازیبا به روستای "معلم کلای" بخش سرخرود شهرستان محمودآباد داده است؛ دود و بوی بد زباله علاوه بر این که آلودگی زیست محیطی را به دنبال دارد، در بحث سلامت و بهداشت افراد تاثیرگذار است، امید است مسئولین مربوطه در راستای بهبود این وضعیت قدم‌های جدی بردارند.منبع: ایسنا
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 مطالب مرتبط 
                                                                                                                
طرح تفکيک زباله از مبدا در 66 روستاي گلستان اجرايي شد
مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری های گلستان گفت: فاز نخست طرح تفکیک زباله از مبدا در 66 روستای هدف استان همزمان با شهرها اجرایی شده است.
16:00 یک شنبه 18 شهریور 1397
روستاي فاويان گلپايگان روستاي بدون پلاستيک
روستای فاویان به عنوان روستایی بدون پلاستیک معرفی شد.
19:50 شنبه 17 شهریور 1397
زباله هاي تخليه شده در زمين ورزشي روستاي تازه آباد منتقل شد
نبود مکان برای دفن بهداشتی زباله های شهری مریوان که به معضلی مهم برای این شهر مرزی تبدیل شده بود در اقدامی کم سابقه بدون هماهنگی قبلی با مسئولان، در زمین ورزشی یکی از روستای تازه آباد از توابع بخش مرکزی شهرستان سروآباد تخلیه شده بود.
11:57 جمعه 02 شهریور 1397
خالدين، روستاي بدون کيسه هاي پلاستيکي در قشم
اهالی روستای خالدین پس از شرکت در کلاس های آموزشی و تجهیز این روستا به سایت های دفن زباله، از کیسه های زباله پلاستیکی و ظروف یک بار مصرف استفاده نمی کنند.
10:50 پنجشنبه 25 مرداد 1397
کارگاه آموزش روستاي بدون زباله در تالش برگزار شد
کارگاه آموزش روستای بدون زباله با شرکت 20 نفر از دهیاران و کارشناسان محیط زیست شهرستان های تالش، آستارا، رضوانشهر و ماسال به منظور مدیریت پسماند روستاها، در اداره حفاظت محیط زیست تالش برگزار شد.
11:06 سه شنبه 23 مرداد 1397
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی