جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   25    
عضو بر خط:   0    
امروز:   7166    
دیروز:   41807    
مجموعا:   98214751    

 اخبار  | مازندران  
 شماره مطلب: 1053065126 | 15:44 چهارشنبه 21 شهریور 1397                                                                                                                 
دپوي غيربهداشتي زباله در روستاي معلم کلا محموآباد
دپوی زباله در روستای معلم کلا بخش سرخرود شهرستان محمودآباد به صورت کاملا غیربهداشتی انجاممی‌شود، به طوری که اهالی محل از این موضوع نگران هستند.

در حال حاضر زﺑﺎﻟﻪﻫﺎی روستایی ﺗﺒـدﻳﻞ ﺑـﻪ زﺑﺎﻟـﻪﻫـﺎی ﻏیـﺮﻗﺎﺑـﻞ  ﺗﺠﺰﻳـﻪ ﺑـﺎ دوره ﻣﺎﻧدﮔﺎری ﻃﻮﻻﻧﻲ ﺷده و ﺑﺮای ﻣدت زﻣـﺎﻧﻲ ﻧـﺴﺒﺘﺎ زیاد در حاشیه روﺳـﺘﺎ ﺑـﺎﻗﻲ ﻣﺎﻧـده است، این معضل چهره‌ای زﺷﺖ ﺑﻪ روﺳﺘﺎﻫﺎ داده و اﻧﻮاع آﻟـﻮدﮔﻲ‌ﻫـﺎی زیست محیطی را به دنبال  خود دارد؛ الگوی مناسب مدیریت پسماند براساس شرایط روز می‌تواند در جهت سلامت روستا موثر باشد.

این روزها جاده‌های زیبای روستای "معلم کلا" شهرستان محمودآباد تبدیل به زباله دانی شده است؛ دهیاری و شورا بر اساس قانون، متولی اصلی دفن زباله در روستا هستند اما با وجود تلاش‌های انجام شده توسط این نهادها، به علت گستردگی کار و هم‌چنین کمبود امکانات و تجهیزات لازم، شیوه دفن زباله‌ها راضی کننده نیست؛ اگر زباله درست مدیریت شود نه تنها معضل نیست بلکه ثروت محسوب می‌شود.

*نبود امکانات و تجهیزات،  علت دپو زباله در کنار روستاست

علی یداللهی بخشدار  روستای معلم کلا بخش سرخرود شهرستان محمودآباد در گفت و گو با ایسنا، با بیان این که زباله‌ای که در این مکان دپو می‌شود؛ زباله حاشیه روستاها، جاده اصلی و باقی مانده زباله‌های قبلی است، اظهار کرد: نبود امکانات و تجهیزات از جمله وسایل راهسازی که برای حمل و جابه جایی بوده باعث شد تا زباله‌ها در این مکان دپو شود.

وی با اشاره به این که محل این دپو موقت بوده و در صورت مهیا شدن مکان طی چند روز آینده  زباله‌ها انتقال داده می‌شود، تصریح کرد: از تیرماه امسال در سطح روستا اقدام به تفکیک زباله کرده‌ایم که به واسطه آن کاهش ۷۰ درصدی تجمع زباله را در "معلم کلا" شاهد هستیم.

یداللهی خاطرنشان کرد: این طرح نتیجه نهایی خود را با توجه به جمعیت ۳ هزار نفری روستا طی ۴ ماه آینده خواهد داد و ما در آینده‌ای نزدیک روستایی بدون زباله را خواهیم داشت.

دهیار روستای "معلم کلا" با بیان این که ما درصدد تخریب محیط زیست و آلوده کردن آن نیستیم، تصریح کرد: زباله‌های عفونی روستا به شرکتی در آمل انتقال داده می‌شود؛ زباله‌هایی که در این مکان دپو و سوزانده می‌شود از نوع  خشک و مقداری"تر" است؛ تلاش بر این است طی 10 روز آینده این مکان تخلیه شود.

وی بوی بدی که در منطقه استشمام می‌شود را تنها از دپو زباله ندانسته و یادآور شد: در این قسمت از روستا ایستگاه تقلیل گاز که به فاصله ۲۰۰ متری از روستا واقع شده که ماهیت فشارشکن جهت استفاده چند روستا را دارد؛ به علاوه شرکت پلاستیکی  نیز از سال ۷۵  در نزدیکی این منطقه آغاز به کار کرده است، این دو نقطه و مکان دپو زباله روستا کنار هم آلودگی‌ها و بوی بد را ایجاد می‌کنند.

*نگرانی اهالی منطقه از وضعیت غیر بهداشتی دپو زباله

یکی از اهالی روستا در ادامه در گفت و گو با ایسنا گفت: پیگیری‌های زیادی در خصوص برداشتن محل دپوی زباله از این مکان انجام دادیم اما متاسفانه هیچ اقدامی تاکنون نشده و هم‌چنان هر روز صبح زباله در این مکان دپو و سوزانده می‌شود.

وی با بیان این‌که این وضعیت غیربهداشتی به اوج خود رسیده و هر چه زودتر باید در مورد آن تصمیم جدی گرفته شود، افزود: بارها مراتب نگرانی و اعتراض مردم این روستا از این وضعیت را به مسئولان ذیربط اطلاع داده‌ایم اما تاکنون چاره‌اندیشی نشده است.

این فرد ساکن در روستای معلم کلا در ادامه بیان کرد: بوی بد زباله و دود آن در زمانی که آتش زده می‌شود بسیار آزاردهنده است؛ علاوه بر آن باعث تجمع حشرات در منطقه می‌شود.
وضعیت نامناسب زباله در گوشه‌های خیابان اصلی، دپوی زباله در پشت پایگاه اورژانس و نزدیک خیابان جلوه‌ای نازیبا به روستای "معلم کلای" بخش سرخرود شهرستان محمودآباد داده است؛ دود و بوی بد زباله علاوه بر این که آلودگی زیست محیطی را به دنبال دارد، در بحث سلامت و بهداشت افراد تاثیرگذار است، امید است مسئولین مربوطه در راستای بهبود این وضعیت قدم‌های جدی بردارند.منبع: ایسنا
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 مطالب مرتبط 
                                                                                                                
پنج هکتار از مراتع و گندمزارهاي کهگيلويه در آتش سوخت
مسئول حوادث و مدیریت بحران فرمانداری کهگیلویه گفت: پنج هکتار از مراتع و گندمزارهای این شهرستان در آتش سوخت.
12:09 پنجشنبه 16 خرداد 1398
گرگ ها ۱۵ راس گوسفند را در سردشت دريدند
بخشدار وزینه سردشت گفت: بر اثر حمله تعدادی گرگ گرسنه به گله ای از گوسفندان در روستای گورانگان از توابع این بخش از شهرستان ۱۵ رأس گوسفند تلف شدند.
03:50 چهارشنبه 15 خرداد 1398
حمام تاريخي روستاي پيرشهيد شيروان آماده بازديد علاقه مندان شد
رییس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شیروان گفت: حمام تاریخی روستای پیرشهید این شهرستان که سال 82 در فهرست آثار ملی ثبت شد، هم اکنون پس از نخاله برداری آماده بازدید علاقه مندان شده است.
16:16 چهارشنبه 01 خرداد 1398
دهياران در زمينه مديريت پسماند در روستاها تلاش کنند
معاون فرماندار شهرستان سراب گفت: با توجه به افزایش چشمگیر اعتبارات دهیاری ها توسط دولت لازم است دهیاران با برنامه ریزی های لازم فعالیت های عمرانی در روستاها را افزایش داده و در زمینه مدیریت پسماند تلاش کنند.
05:21 سه شنبه 31 اردیبهشت 1398
سنگيني اضافه بار کاميون‌هاي معدن ، بر دوش روستائيان
این اقدام رانندگان کامیون تجاوز آشکار به حقوق مردم و به خطر انداختن جان مردم است.
04:50 سه شنبه 31 اردیبهشت 1398
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی