جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   24    
عضو بر خط:   0    
امروز:   51890    
دیروز:   54743    
مجموعا:   86051864    

 اخبار  | ایلام  
 شماره مطلب: 1053065304 | 15:03 دوشنبه 02 مهر 1397                                                                                                                 
17 درصد اراضي زراعي آبي ايلام به کشت کلزا اختصاص مي يابد
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی ایلام گفت: امسال 17 درصد اراضی زراعی آبی استان به زیر کشت دانه روغنی کلزا می رود که این مقدار سطح هفت درصد بیشتر از سیاست های کلی وزارت جهاد کشاورزی است.

حشمت زرین جوب در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: طی یک برنامه 10 ساله و بر اساس سیاست های ملی باید 10 درصد اراضی زراعی آبی همه استان ها به تدریج به کشت کلزا اختصاص یابد که ایلام در اولین سال ابلاغ مفاد این بخشنامه در سال زراعی 96- 97 مقدار 10 درصد اراضی زراعی آبی را به کشت کلزا اختصاص داد و امسال این میزان را هفت درصد افزایش داد و جلوتر از برنامه های وزارت جهاد کشاورزی است.

وی افزود: برنامه ابلاغی وزارت جهاد کشاورزی به استان ایلام برای سطح زیرکشت کلزا در سال زراعی جاری ( 97- 98 ) 10 هزار هکتار با مقدار برداشت 18 هزار تن است.

مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی ایلام گفت: پیش بینی این سازمان با توجه به ظرفیت و توان تولید و شرایط جغرافیایی و جوی اختصاص 12 هزار هکتار از اراضی آبی زراعی به کشت کلزا و برداشت 20 هزار تن محصول در سال زراعی جاری است.

زرین جوب یادآور شد: در صورت تحقق این مقدار سطح زیر کشت و مقدار برداشت پیش بینی شده محصول می توان گفت استان ایلام 20 درصد در کشت و برداشت محصول نسبت به برنامه ابلاغی سازمان در سال جاری افزایش خواهد داشت.

وی اضافه کرد: برنامه ابلاغی وزارت جهادکشاورزی برای کشت کلزا در سال زراعی گذشته هفت هزار هکتار بود و نزدیک به 14 هزار تن کلزا برداشت شد و امسال در مقایسه با سال گذشته بیش از 70 درصد افزایش سطح و تولید داریم.

زرین جوب با بیان اینکه کشت کلزا در مناطق سردسیر و معتدل شروع شده، گفت: سهم کشت و تولید دانه روغنی کلزا در شهرستان های دهلران و مهران به عنوان قطب تولید این محصول زراعی 80 درصد است.

وی در خصوص بسته های حمایتی دولت از کلزاکاران هم اظهار داشت: در این راستا علاوه بر تهیه و تدارک کود و سموم مورد نیاز کلزاکاران، بیش از 60 تن بدر اصلاح شده کلزا نیز بین کشاورزان استان توزیع شده است.

کشت کلزا در استان ایلام تا اواخرآبان ماه ادامه دارد و اواخر فروردین یا اوایل اردیبهشت ماه سال بعد برداشت دانه روغنی کلزا آغاز می شود.

کلزا یکی از گیاهان روغنی است که دانه آن حاوی 45-42 درصد روغن و کنجاله آن حاوی 40-36 درصد پروتئین است.

کلزا دارای با کیفیت ترین روغن خوراکی بوده و کنجاله آن نیز یکی از مناسب ترین منابع در تغذیه دام و طیور است.

علاوه بر آن از نظر صرفه اقتصادی و مصرف آب مور نیاز نیز نسبت به اغلب گیاهان زراعی برتری دارد لذا توسعه کشت و تولید این محصول از سیاست های راهبردی وزارت جهاد کشاورزی است.منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
توصيه‌هاي هواشناسي کشاورزي براي روزهاي پاياني سال
خودداری از آبیاری باغات پسته در زمان ظهور گل‌ها، خودداری از ورود پرنده‌های وحشی به انبار خوراک طیور به منظور پیشگیری از آنفلوآنزا، مبارزه با علف‌های هرز مزارع غلات و کلزا، تهویه انبارهای میوه و تنظیم دریچه‌ها و مبارزه با نرم‌تنان به خصوص راب و حلزون‌ها از جمله توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای پنجشنبه تا یکشنبه (۲۴ تا ۲۷ اسفندماه) است.
12:33 جمعه 25 اسفند 1396
توصيه‌هاي پنج روزه هواشناسي کشاورزي
انجام آبیاری مزارع کلزا ، مبارزه با جوندگان و موش‌های مضر کشاورزی، کاهش عوامل استرس‌زا در مزارع پرورش ماهی از جمله توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای امروز تا روز سه‌شنبه (۱۲ تا ۱۶ آبان‌ماه) است.
17:05 جمعه 12 آبان 1396
توصيه‌هاي چهارم تا نهم آبان هواشناسي براي کشاورزان
انجام آبیاری مزارع زعفران، طعمه‌پاشی، تله‌گذاری و محلول‌پاشی برای مقابله با آفت مگس مدیترانه‌ای، محافظت از احشام در مقابل کاهش دمای صبحگاهی از جمله توصیه‌های هواشناسی کشاورزی برای روزهای پنجشنبه تا سه‌شنبه (۴ تا ۹ آبان ماه) است.
14:26 پنجشنبه 04 آبان 1396
15 هزار کيلوگرم بذر کلزا در پارس آباد توزيع شد
مدیر جهاد کشاورزی پارس آباد مغان از توزیع 15 هزار کیلوگرم بذر کلزا در بین کشاورزان این شهرستان خبر داد.
10:37 شنبه 28 مهر 1397
کشت پاييزه کلزا در اراضي زراعي ماکو آغاز شد
رییس اداره جهاد کشاورزی ماکو گفت: کشت پاییزه کلزا از 15شهریور در اراضی زراعی ماکو آغاز شده است و 15مهرماه به پایان خواهد رسید.
13:01 شنبه 14 مهر 1397
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی