جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   20    
عضو بر خط:   0    
امروز:   7488    
دیروز:   72188    
مجموعا:   88758199    

 اخبار  | چهارمحال بختیاری  
 شماره مطلب: 1053065616 | 13:53 سه شنبه 17 مهر 1397                                                                                                                 
36 درصد از جمعيت چهارمحال و بختياري در روستا زندگي مي‌کنند
مدیرکل امور روستایی و عشایری استانداری چهارمحال و بختیاری با اشاره به آمارهای به دست آمده از سرشماری نفوس و مسکن در سال ۹۵ تعداد بخش‌های استان را ۲۵، تعداد دهستان‌ها را ۵۰ و تعداد روستاهای دارای سکنه استان را ۸۰۲ روستا برشمرد و افزود: جمعیت روستایی استان ۳۹۹ هزار و ۶۷۷ نفر هستند که ۳۶ درصد از جمعیت استان را شامل می‌شوند.

به گزارش خبرنگار ما، محمدملک محمودیان در نشست خبری با اصحاب رسانه و مطبوعات استان، با تبریک ۱۵ مهر روز روستا و عشایر، گفت: در سال ۹۲ و بر اساس تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی ۱۵ مهر به عنوان روز ملی روستا و عشایر نامگذاری شد.

وی با اشاره به آمارهای به دست آمده از سرشماری نفوس و مسکن در سال ۹۵ تعداد بخش‌های استان را ۲۵، تعداد دهستان‌ها را ۵۰ و تعداد روستاهای دارای سکنه استان را ۸۰۲ روستا برشمرد و افزود: جمعیت روستایی استان ۳۹۹ هزار و ۶۷۷ نفر هستند که ۳۶ درصد از جمعیت استان را شامل می‌شوند.

مدیرکل امور روستایی و عشایری استانداری با بیان اینکه ۵۲۷ روستای استان دارای شورای اسلامی و ۵۱۴ روستا دهیاری دارند، اظهار کرد: روستاییان در زمینه‌های جمعیت و تولید نقش پررنگی در توسعه پایدار دارند.

محمودیان مسائل اقتصادی، بخشی و اقدامات عمرانی و توسعه و اشتغال را مهم‌ترین موارد برنامه ششم توسعه در روستاها خواند و تصریح کرد: در همین راستا تفاهم نامه‌هایی در زمینه‌های تحویل قیر رایگان، راه‌اندازی طرح‌های مشارکتی و پرداخت تسهیلات کم بهره اشتغال روستایی منعقد شده و تاکنون ۲۰۰ میلیارد تومان اعتبار برای اشتغال پایدار روستایی و عشایری به استان تخصیص داده شده است.

وی برپایی نمایشگاه توانمندی‌های روستایی و عشایری، برگزاری جلسات کارگروه توسعه روستایی و عشایری، تهیه اطلس جامع راه‌های روستایی استان، تدوین سند روستایی استان، استفاده از ظرفیت بنیاد برکت و بنیاد علوی و بنیاد مستضعفان در اجرای پروژه‌های روستایی و اجرای پوشش خدمات بهداشتی و افتتاح ۴۰ خانه بهداشت و ۱۸۱ طرح بهداشتی را از جمله فعالیت‌های شاخص دفتر امور روستایی استانداری چهارمحال و بختیاری در سه سال گذشته برشمرد.

مدیرکل امور روستایی و عشایری استانداری با اشاره به اینکه از سال ۹۲ تا سال ۹۶ مبلغ ۱۱۶ میلیارد تومان اعتبار و ۱۴۶ دستگاه ماشین آلات به دهیاری‌های استان تحویل داده شده است، خاطرنشان کرد: در این مدت حدود ۱۰ هزار تن قیر رایگان در اختیار دهیاری‌ها قرار داده و یک میلیون و ۷۰۰ مترمربع از راه‌های روستایی آسفالت شد.

محمودیان از پرداخت ۳۶ میلیارد تومان اعتبار به ۵۴ طرح اشتغال زایی در روستاهای استان خبر داد و عنوان کرد: میزان اعتبار تخصیص داده شده تسهیلات اشتغال زایی روستاهای استان سال جاری نیز ۲۵ میلیارد تومان بوده است.

وی با بیان اینکه اکنون ۲ هزار و ۷۵۳ طرح اشتغال زایی و توسعه روستایی با اعتبار ۳۰۰ میلیارد تومان در بانک‌های استان در دست بررسی هستند، افزود: از این تعداد یک هزار و ۲۱۴ طرح با اعتبار ۱۴۰ میلیارد تومان در بانک‌ها مصوب شده، ۹۱۶ طرح با اعتبار ۱۰۸ میلیارد تومان قرارداد منعقد شده و ۸۳۶ طرح با اعتبار ۸۴ میلیارد تومان پرداخت اعتبار صورت گرفته است.

مدیرکل امور روستایی و عشایری استانداری با اشاره به اینکه استان قبل از انقلاب دو شهرستان، ۸ بخش، ۲۳ دهستان و ۸۵۶ روستا داشت، گفت: جمعیت روستایی استان بر اساس سرشماری سال ۵۵ تعداد ۲۵۴ هزار و ۸۵ نفر بود که ۶۴ درصد جمعیت استان را شامل می‌شدند.

محمودیان با بیان اینکه علی‌رغم مشکلات و توطئه‌های دشمنان در عمر چهل ساله انقلاب پیشرفت‌های خوبی در زمینه توسعه روستایی در استان داشتیم، تصریح کرد: میزان بهره‌مندی روستاییان از آب شرب سالم بعد از انقلاب به 76.24 درصد رسید، ۴۶۴ روستای استان دارای گاز شدند، ۳۳۰ خانه بهداشت و ۷۹ مرکز بهداشتی و درمانی در روستاها احداث شد و ۷۱۹ روستای استان در این چهل سال برق رسانی شدند.

وی اظهار کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی ایران یک هزار و ۵۳۹ کیلومتر از راه آسفالته روستایی، ۲۱۶ کیلومتر راه شوسه و ۶۱۵ کیلومتر راه خاکی در استان احداث شد، بعد از انقلاب یک هزار و ۴۵۰ فضای آموزشی در روستاهای استان تاسیس شد و درصد پوشش تحصیلی روستاییان استان به ۹۹ درصد رسید.

مدیرکل امور روستایی و عشایری استانداری تصریح کرد: در سال‌های پس از پیروزی انقلاب ۲۴۹ هزار هکتار اراضی مرتعی روستاها به بخش خصوصی واگذار شد، ۶۵ مرکز توانبخشی تاسیس شد، ۲ هزار و ۵۰۰ زن سرپرست خانوار تحت پوشش بهزیستی قرار گرفتند، ۴۲ انبار چندمنظوره و پنج سد مخزنی در روستاها احداث شد، ۶۵۵ روستا از خدمات تلفن ثابت و ۳۰۷ روستا از خدمات اینترنت بهره‌مند شدند، ۱۵۹ دفتر آی سی تی، ۲۱۸ کانون فرهنگی هنری مساجد و ۸۷ کتابخانه عمومی و خصوصی در روستاهای استان راه اندازی شد.

محمودیان خاطرنشان کرد: پس از پیروزی انقلاب اسلامی میزان تولید محصولات کشاروزی روستاییان استان به یک میلیون و ۴۲۱ هزار تن، تولیدات گلخانه‌ای به ۲ هزار تن، تولیدات قارچ پرورشی به شش هزار و ۵۰۰ تن و تولید عسل به یک هزار و ۵۱۲ تن رسید، ۶۰ هزار هکتار سیستم آبیاری تحت فشار راه اندازی شد و در ۵۴۰ روستا طرح هادی اجرا شد و تمام روستاییان استان تحت پوشش بیمه سلامت قرار گرفتند.منبع: خبرگزاری دانشجویان ایران
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
11 هزار واحد روستايي در چهارمحال و بختياري مقاوم سازي شد
مدیرکل دفتر امور روستایی و شوراهای استانداری چهارمحال و بختیاری گفت: حدود 11 هزار واحد روستایی این استان در دولت تدبیر و امید مقاوم سازی شده است.
15:15 سه شنبه 17 مهر 1397
651 روستاي چهارمحال و بختياري از آب شرب بهداشتي برخوردار شد
مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب روستایی چهارمحال و بختیاری گفت: در حالی که قبل از پیروزی انقلاب اسلامی هیچ یک از روستاهای استان لوله کشی آب شرب نشده بود ، به برکت انقلاب اسلامی 651 روستا از این نعمت برخوردار شده اند.
10:15 یک شنبه 18 آذر 1397
دولت و راهکارهاي حفظ جمعيت روستايي
بنابر اعلام مرکز آمار کشور، جمعیت روستایی طی سال های اخیر کاهش محسوسی داشته که این به معنای کم شدن جمعیت مولد است و باید برای کنترل این وضعیت و ثابت نگه داشتن جمعیت در روستاها برنامه هایی در پیش گرفت.
10:12 یک شنبه 27 آبان 1397
چند روستا روشن شد؟
طی چهار سال گذشته پروژه برق‌رسانی روستایی به روستاهای بالای ۱۰ خانوار تکمیل و به بیش از ۲۱۵۲ روستا با جمعیتی بالغ بر ۳۲ هزار خانوار برق‌رسانی شد اما هنوز این پروژه ادامه دارد و دولت به‌دنبال روشن کردن تمام نقاط ایران است.
09:34 یک شنبه 27 آبان 1397
روستايي ترين استان کشور در مسير توسعه و آبادي
سیستان و بلوچستان به عنوان روستایی ترین استان کشور از معضلات مختلفی نظیر بیکاری و کم آبی ناشی از خشکسالی های پی در پی رنج می برد که با اجرای طرح هایی از سوی دولتمردان در سالهای اخیر تلاش شده روستاها جایگاه خود را در توسعه و آبادنی به دست آورند.
14:23 دوشنبه 16 مهر 1397
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی