جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   28    
عضو بر خط:   0    
امروز:   37317    
دیروز:   35575    
مجموعا:   96851076    

 اخبار  | ایلام  
 شماره مطلب: 1053066704 | 06:43 چهارشنبه 14 آذر 1397                                                                                                                 
زمين گير شدن عشاير ملکشاهي با تخريب جاده هاي ارتباطي
تخریب ایل راههای عشایری ملکشاهی در فصل بارندگی و با شروع کوچ عشایر مشکلاتی را برای تردد این قشر زحمت کش ایجاد کرده است.

به گزارش خبرنگار ما، عشایر ملکشاهی با جمعیت پنج هزار و 700 نفر در قالب یک هزار و 200 خانوار سهم قابل توجهی از جمعیت 22 هزار نفری این شهرستان را به خود اختصاص داده اند که بیشتر دارای فرهنگ کوچ نشینی هستند.

این افراد به عنوان تولید کننده فرآوردهای دامی و لبنی در خط مقدم اقتصاد مقاومتی بوده و دولت نیز در سال های اخیر اعتبارات مناسبی را برای توسعه زیرساخت ها و ایجاد امکانات در بخش های راه سازی ، آبرسانی ، آموزش و دیگر نیازهای اولیه اختصاص داده و عشایر ملکشاهی نیز از این امکانات بهره مند شده اند.

با این وجود یکی از چالش های عشایر ملکشاهی راههای ایل رو و کوچ رو است که بعلت نداشتن ابنیه فنی از جمله پل و زیرساخت استاندارد با شروع هر بارندگی باعث مختل شدن تردد و ایجاد مشکلاتی برای عشایر و دام های آنها می شود، چراکه ملکشاهی از نظر وضعیت جغرافیایی با توجه به کوهستانی بودن دارای منطق سخت گذر بسیاری است.

یکی از عشایر منطقه چمزی ملکشاهی در این خصوص می گوید: هر چند اداره امور عشایری شهرستان با تمام توان هر ساله سعی در مرمت و بهسازی جاده های عشایری دارد اما بعلت کمبود امکانات و طول مسیرهای عشایری رسیدگی به همه این مسیرها در این بازه زمانی ممکن نیست.

محمد دهقان افزود: بیشتر اتراقگاه های عشایری در مناطق سخت گذر و کوهستانی قرار دارند که نیازمند احداث پل و ابنیه مناسب جهت جلوگیری از تخریب های متعدد است.

مدیر امور عشایری ملکشاهی در گفت و گو با خبرنگار ما با بیان اینکه طول کل راههای عشایری شهرستان 540 کیلومتر است، گفت: این راه ها چندین نوبت در طول سال مرمت و بهسازی می شوند.

عنایت سلیمانی با تاکید بر اینکه بعلت کوهستانی بودن مناطق عشایری شهرستان مرمت و بهسازی این راهها هر ساله علاوه بر صرف زمان هزینه های زیادی برای امور عشایری به دنبال دارد، یادآور شد: نداشتن ابنیه فنی و وجود آبراه های فصلی در طول این راهها با شروع بارندگی باعث قطعی تردد و مشکلاتی برای عشایر و هم برای اداره امور عشاری شده و هر ساله هزینه های هنگفتی برای مرمت این راهها هزینه می شود.

وی اضافه کرد: طی سال های اخیر تلاش هایی برای احداث راه های مناسب با ابنیه فنی آغاز شده که نمونه آن احداث جاده عشایری پشمین با اعتبار 600 میلیون ریال است.

وی تاکید کرد: امسال با شروع بارندگی و تخریب های گسترده در جاده های عشایری بیش از 140 کیلومتر تاکنون مرمت شده و کار با جدیت و تلاش ادامه دارد.

عشایر ملکشاهی بیش از 131 هزار دام سبک و سنگین در اختیار دارند که گردش اقتصادی آنها در طول سال معادل 400 میلیارد ریال است.منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
قطع آب 36 روستاي دره شهر
استاندار ایلام از در معرض خطر بودن مناطق پایین دست سد دویرج خبر داد و گفت: آب آشامیدنی 36 روستا در شهرستان دره شهر نیز بر اثر شدت بارندگی قطع شده است.
15:57 سه شنبه 13 فروردین 1398
سيلاب ارتباط 19 روستاي دره شهر را قطع کرد
فرماندار دره شهر گفت: بر اثر شدت بارندگی ها ارتباط 19 روستا در این شهرستان بطور کامل قطع شده و هیچ گونه راه دسترسی به این روستاها وجود ندارد.
15:37 سه شنبه 13 فروردین 1398
باران شديد به روستاي بياضه خور خسارت زد
مدیرکل مدیریت بحران استانداری اصفهان گفت: باران شدید موجب سرریز شدن سیل بند روستای بیاضه واقع در 55 کیلومتری شهر خور در شرق اصفهان شد و به بخشی هایی از روستا خسارت زد.
05:12 پنجشنبه 02 خرداد 1398
سيل راه ارتباطي 25 هزار روستايي رازوجرگلان را بست
فرماندار راز و جرگلان گفت: بارندگی و جاری شدن سیلاب، مسیر عبوری 25 هزار نفر از اهالی روستاهای بخش مرکزی و جرگلان این شهرستان را قطع و بخشی از محورهای اصلی منطقه را نیز تخریب کرده است.
10:49 دوشنبه 23 اردیبهشت 1398
سه ميليارد ريال براي آبرساني به عشاير زردلان تخصيص يافت
رییس امور عشایری چرداول از اختصاص سه میلیارد ریال اعتبار برای آبرسانی به عشایر بخش زردلان از توابع این شهرستان خبر داد.
09:17 چهارشنبه 18 اردیبهشت 1398
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی