جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   24    
عضو بر خط:   0    
امروز:   37086    
دیروز:   35575    
مجموعا:   96850845    

 اخبار  | همدان  
 شماره مطلب: 1053066761 | 09:00 جمعه 16 آذر 1397                                                                                                                 
تعيين حريم تپه باستاني کسب و ناميله آغاز شد
رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر گفت: طرح تعیین عرصه و حریم تپه باستانی روستاهای کسب و نامیله در ملایر آغاز شد.

ابراهیم جلیلی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: یکی از اولویت‌ های میراث فرهنگی تعیین عرصه و حریم محوطه‌ های تاریخی، حفظ و حراست از بناهایی که عرصه و حریم ندارد و در صورت نیاز انجام مطالعات باستان شناختی است.

وی افزود: تعیین عرصه و حریم تپه روستاهای «کسب» و «نامیله» نیز در این راستا است که از محل اعتبارات استانی برای روستای کسب 149 میلیون ریال و برای روستای نامیله 180 میلیون ریال پیش بینی شده است.

جلیلی با بیان اینکه برای نخستین بار است که تعیین عرصه و حریم تپه 2 روستا انجام می شود بیان کرد: در مرحله نخست عرصه و حریم محوطه شاخص این تپه ها مشخص و در مراحل بعدی حفاری ‌های باستان ‌شناختی آنها آغاز می شود.

رئیس اداره میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری ملایر در توضیح کشف تپه های باستانی این شهرستان گفت: دشت ملایر از جمله دشت‌ های حاشیه شرقی زاگرس مرکزی است که برای نخستین بار توسط «دیوید استروناخ» مورد بررسی قرار گرفت.

جلیلی بیان کرد: استروناخ در طول کاوش در تپه نوشیجان و شناسایی دشت، به سه محوطه شاخص نوشیجان، «حسین‌آباد شاملو» و «کسب» به عنوان محوطه‌ های دوران عصر آهن دشت ملایر اشاره کرد.

وی یادآور شد: دژ معبد باستانی نوشیجان به دلیل اینکه یکی از شاخص ترین اثر دوران مادها است، این آثار در شهرستان ملایر بسیار حایز اهمیت است.

جلیلی گفت: به همین منظور تپه روستای کسب که در دشت ملایر و یکی از گمانه های مورد تایید استروناخ بود، هم اکنون پس از حدود بیش از 50 سال، کار کاوش و گمانه زنی آن آغاز شده است.

رئیس اداره میراث فرهنگی ملایر اظهار داشت: تپه نامیله نیز یکی از مهمترین آثار تاریخی استان و شهرستان ملایر است که در ورودی محور ملایر به اراک واقع شده و تاکنون تعیین عرصه و حریم و گمانه زنی آن انجام نشده است.

تپه روستای «کسب» مربوط به دوران های تاریخی پس از اسلام است که در بخش جوکار ملایر واقع شده و این اثر تاریخی هفتم اسفندماه سال ۱۳۸۶ با شماره ثبت ۲۱۶۷۲ به ‌عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

تپه نامیله نیز مربوط به هزاره ۲ و یک قبل از میلاد است که در تاریخ ۱۲ مهرماه سال ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۱۳۲ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
روستاي گاره جهرم در مسير و هدف گردشگري
رودخانه قره ‌قاج، از سرچشمه‌اش در کوه تاسک تا کیلومترها که ادامه می‌یابد، رودخانه‌ای است که روستاها و آبادی‌های بسیاری در جوارش زنده‌اند. گاره نام یکی از این روستاهاست که روستای هدف گردشگری و دارای جاذبه‌های گوناگون است.
14:09 جمعه 03 خرداد 1398
روستاي کشيک نيکشهر با تمدني 4700 ساله پذيراي طبيعت دوستان
کشف گورستان مربوط به هزاره سوم پیش از میلاد و عصر مفرغ در نزدیکی روستای کشیک از توابع بخش مرکزی نیکشهر تاریخ و تمدن این روستا را چهار هزار و 700 ساله نشان می دهد و همیشه در تعطیلات پذیرای طبیعت دوستان و گردشگران است.
13:00 شنبه 17 فروردین 1398
روستاهاي هدف گردشگري قزوين، مقصدي ايده آل براي مسافران نوروزي
16 روستای هدف گردشگری استان قزوین با طبیعت خاص و دلنشین خود، مقصدی ایده آل و جذاب برای مسافران نوروزی به شمار می رود.
17:21 جمعه 02 فروردین 1398
دانش آموزان وراميني جاده روستاي گردشگري را پاکسازي کردند
رئیس دفتر میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری شهرستان ورامین از پاکسازی جاده معروف درختی روستای هدف گردشگری خاوه توسط دانش آموزان این شهرستان خبر داد.
11:05 چهارشنبه 22 اسفند 1397
توسعه گردشگري روستايي در اولويت سازمان جهاني گردشگري است
دبیرکل سازمان جهانی گردشگری گفت: توسعه روستاهای گردشگری زمینه ای برای کسب تجربه های جدید از فرهنگ قومیت ها و اقوام مختلف و از اولویت های اصلی این سازمان بین المللی است.
07:27 سه شنبه 22 آبان 1397
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی