جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   21    
عضو بر خط:   0    
امروز:   24642    
دیروز:   39770    
مجموعا:   99023064    

 اخبار  | اردبیل  
 شماره مطلب: 1053069454 | 10:36 دوشنبه 26 فروردین 1398                                                                                                                 
نرخ رشد جمعيت روستايي کشور منفي 68 صدم درصد است
عضو هیات مدیره سازمان مرکزی تعاون روستایی ایران گفت: نرخ رشد جمعیت روستایی و تولید کنندگان حوزه کشاورزی کشور منفی 68 صدم درصد است.

به گزارش خبرنگار ما، حمیدرضا اورانی در آیین معارفه مدیرکل تعاون روستایی استان اردبیل منفی بودن نرخ رشد جمعیت در روستاهای کشور را زنگ خطری برای عرصه تولید دانست و گفت: آمار نرخ رشد جمعیت روستایی کشور نشان می دهد که مهاجرت از روستاها همچنان ادامه دارد.

وی اضافه کرد: 74 درصد واحدهای بهره بردار در حوزه کشاورزی کشور واحدهای خرد هستند و ادامه فعالیت آنها توجیه فنی و اقتصادی ندارد و به همین علت مهاجرت از همین واحدهای بهره بردار خرد صورت می گیرد.

وی متوسط نرخ رشد جمعیت روستایی استان اردبیل را نیز منفی 2.1 درصد اعلام کرد و افزود: این آمار نشان می دهد که متوسط مهاجرت و کاهش جمعیت روستایی این استان به رغم مزیت نسبی امور کشاورزی، سه برابر کشوری است.

وی با طرح این سوال که چرا استانی با ظرفیت و قابلیت کشاورزی اردبیل باید درگیر این حجم از مهاجرت روستاییان باشد، بیان کرد: این امر نیاز به مطالعه و دقت و توجه دارد.

اورانی اضافه کرد: 293 تشکل مرتبط با تعاون روستایی از قبیل تعاونی و اتحادیه های تعاونی در استان اردبیل فعال است و قریب به اتفاق جمعیت کشاورزی استان و تولید کنندگان این عرصه در این تشکل ها عضو هستند ولی به رغم این عضویت، وضعیت روستاهای استان اردبیل ار لحاظ تولید، درآمد و مهاجرت مطلوب نیست.

وی در ادامه با اشاره به این که مردم، رونق تولید را باید در عمل ببینند، بر لزوم برنامه ریزی برای تحقق شعار سال در عمل به خصوص در عرصه کشاورزی تاکید کرد و رونق تولید کشاورزی را یکی از عرصه های مهم برای عمل به این شعار دانست.

وی با بیان این که با سخنرانی و شعار نمی توان به رونق تولید دست یافت، افزود: برای تحقق این هدف سازمان تعاون روستایی در تلاش است که با تحقق هدف آموزش و توانمندسازی کشاورزان، به رونق تولید کمک کند.

عضو هیات مدیره سازمان تعاون روستایی اضافه کرد: تعاون روستایی در 55 سال گذشته از هدف آموزش و توانمندسازی مردم و جامعه هدف خود دور افتاده و خود را موازی سازمان کشاورزی دانسته است در حالی که تعاون روستایی سازمانی زیل جهاد کشاورزی بوده و در جهت خدمات به کشاورزان تاسیس شده و فعالیت می کند.

وی کارهای انفرادی و موازی کاری را از جمله موانع پیش روی تولید در عرصه کشاورزی دانست و گفت: در چنین فضایی همه می خواهند برای خود کار کنند و از انجام کار گروهی و تیمی پرهیز دارند.

اورانی خواستار مشارکت مدیر تعاون روستایی استان در مجامع انتخاباتی تشکل های این نهاد در سطح استان شد و گفت: کمبود نقدینگی مشکل این تشکل هاست و مردم حاضر نیستند در قدم های بعدی پس از عضویت، در این تشکل ها نقش ایفا کنند.

وی علت این بی رغبتی مردم به تشکل های تعاونی روستایی را دور افتادن این تعاونی ها از اهداف مندرج در اساسنامه خود و اداره آنها به شکل موروثی و خانوادگی عنوان کرد.

عضو هیات مدیره سازمان تعاون روستایی ایران همچنین خواستار بازنگری در نیروی انسانی و شبکه تعاونی های روستایی شد و نیروی انسانی مدیر و توانمند را حلقه مفقوده مدیریت در کشور عنوان کرد.

اوهمچنین خواستار فعال سازی 29 شرکت تعاونی تولید کشاورزی در استان اردبیل و نیز راه اندازی و تشکیل زنجیره تولید در امور مختلف کشاورزی در این استان شد و گفت: استان اردبیل به علت ظرفیت های خاص خود باید در جایگاه برتر تولید و به خصوص صادرات محصولات کشاورزی خود و استان های همجوار به کشورهای منطقه باشد.

در این آیین ضمن قدردانی از خدمات پنج ساله غلامرضا میرزاحسینی مدیرکل تعاون روستایی استان اردبیل، حمید صولت به عنوان سرپرست این نهاد کشاورزی استان منصوب و معرفی شد.منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
بيمه اجتماعي روستائيان پيش نياز خودکفايي داخلي
روستائیان و عشایر نقش مهمی در تولید داخلی و خودکفایی ملی ایفا می کنند و در این میان برای ماندگاری در روستا نیازمند بهره مندی از خدمات اجتماعی برای تامین آتیه خود هستند.
04:53 جمعه 27 اردیبهشت 1398
تعاوني هاي روستايي يزد فاصله توليد تا مصرف را کم کنند
رئیس سازمان جهاد کشاورزی یزد گفت: تشکل ها و تعاونی های روستایی استان با نگاه جدید بر فضای مجازی و استفاده از استارتاپ ها و کسب و کارهای نو ، کاربران خود را افزایش و فاصله تولید تا مصرف را نیز کاهش دهند.
16:14 جمعه 30 فروردین 1398
نمايشگاه توانمندي هاي زنان روستايي در مياندوآب گشايش يافت
نمایشگاهی از تولیدات و توانمندی های اعضای صندوق های اعتبارات خُرد زنان روستایی به مناسبت دهه مبارک فجر در محل حسینیه قایم آل محمد شهر چهاربرج میاندوآب گشایش یافت.
11:43 جمعه 19 بهمن 1397
يک هزار و ۵۰۰ تن ماهي پرورشي در قم توليد شد
مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی قم گفت: سال گذشته یک هزار و ۵۰۰ تن انواع ماهی پرورشی در استخرهای استان تولید شد.
18:22 شنبه 22 تیر 1398
ظرفيت در روستاها بالا و قابل گسترش است
وزیر کشور با بیان این که ظرفیت ها در روستاها بالا و قابل گسترش است، گفت: در بسیاری از مناطق مهاجرت معکوس داریم و باید برای بازگشت مردم به روستاهای خود آماده بود و برنامه ریزی کرد، در این زمینه باید از ظرفیت های دولت و مجلس نیز استفاده کرد.
15:10 سه شنبه 18 تیر 1398
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی