جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   19    
عضو بر خط:   0    
امروز:   40    
دیروز:   23531    
مجموعا:   103596865    

 اخبار  | آذربایجان شرقی  
 شماره مطلب: 1053070148 | 04:53 جمعه 27 اردیبهشت 1398                                                                                                                 
بيمه اجتماعي روستائيان پيش نياز خودکفايي داخلي
روستائیان و عشایر نقش مهمی در تولید داخلی و خودکفایی ملی ایفا می کنند و در این میان برای ماندگاری در روستا نیازمند بهره مندی از خدمات اجتماعی برای تامین آتیه خود هستند.

به گزارش خبرنگار ما، بیش از هفتاد سال از اجرای اولین طرح های بیمه در ایران می گذرد و در این مدت به تدریج گروه های مختلف از جمله کارگران و کارمندان به صورت اجباری و در سال های اخیر با گسترش بیمه های اجتماعی برخی از اقشار به صورت اختیاری به عضویت صندوق های مختلف بیمه و بازنشستگی درآمده اند.

هر چند قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران برخورداری از تأمین اجتماعی از نظر بازنشستگی، بیکاری، پیری، از کارافتادگی، بی سرپرستی، در راه ماندگی، حوادث و سوانح و نیاز به خدمات بهداشتی و درمانی و مراقبت پزشکی بصورت بیمه و غیره را حقی همگانی دانسته و دولت را مکلف می کند طبق قوانین از محل درآمدهای عمومی و درآمد حاصل از مشارکت مردم، خدمات و حمایت های مالی فوق را برای آحاد افراد کشور تأمین کند، اما کالبد شکافی موضوع نشان می دهد طی چندین دهه فعالیت سازمان های مسئول بیمه های اجتماعی، در عین حال که بیش از 90 درصد جمعیت کشور با تفاوت در سطح و کیفیت خدمات دریافتی تحت پوشش بیمه درمان قرار دارند، در بخش بازنشستگی میزان پوشش بیمه ای حدود 65 درصد جمعیت کشور را شامل می شود.

در این میان روستائیان و عشایر که در صف مقدم تولید حیاتی ترین نیازهای کشور قرار دارند و بار اصلی خودکفائی در محصولات کشاورزی و دامی را بطور مستقیم و در بسیاری از کالاهای مورد نیاز جامعه بطور غیرمستقیم بر دوش می کشند از حق بیمه های اجتماعی که حق قانونی آنهاست و چه بسا به دلیل شرایط خاص زندگی محق تر از بقیه اند برخوردار نبوده اند.

در میان دلائل مختلف عدم برخورداری روستائیان و عشایر از مزایای بیمه های اجتماعی می توان به ویژگی هایی چون پراکندگی روستاها، کمبود امکانات اولیه مورد نیاز مانند امکانات وصول حق بیمه ، جمع آوری و ثبت اطلاعات، نا مشخص بودن درآمد روستائیان ، مشکلات آماری و بالاخره نبود تشکل و نهادهای مجری باعث شده بود که اگر تصمیمی در این زمینه گرفته شده در حرف و روی کاغذ باقی مانده و هیچگاه اجرایی نشود.

توجه به عمران و آبادانی و فراهم ساختن امکانات توسعه اقتصادی و رشد فرهنگی روستاها و روستائیان در 30 سالی که از انقلاب شکوهمند اسلامی می گذرد اگر چه فوائد و آثار ارزشمند فراوانی را به همراه داشته و در بسیاری از نقاط وضعیت را به کلی دگرگون کرده است اما همه جانبه نبودن اقدامات توسعه گرایانه مانند عدم اجرای طرح بیمه های اجتماعی در بین روستائیان و عشایر موجب شده است گروهی به امید برخورداری از مزایای بیمه های اجتماعی و تأمین آتیه از طریق کار در واحدهای تولیدی و خدماتی به سکونت در حاشیه شهرها روی آورند.

البته برخی نیز به دلیل نبود امکانات اشتغال، ازکار افتادگی ، پیری و از دست دادن سرپرست خانواده و بطور خلاصه فقر و تنگدستی به دنبال لقمه نانی راهی شهرها شده و بر مشکلات افزودند.

هر چند در مقاطع مختلف بویژه بعد از انقلاب اسلامی وعده اجرای طرح بیمه های اجتماعی در بین روستائیان و عشایر داده شد و حتی سازمان تأمین اجتماعی مأموریت اجرا یافت ولی حجم سنگین مسئولیت های سازمان و اینکه وجود رابطه کار و برقراری دستمزد بین کارگر و کارفرما مبنای بیمه در نزد سازمان و برخورداری از مزایای قانون تأمین اجتماعی بوده و اجراء نیز از طریق مراجعه به شعب سازمان واقع در محدوده شهرها صورت می پذیرفت، به همین لحاظ این شیوه ها پاسخگوی طرحی که باید خدمات خود را به ساکنین بیش از 50 هزار روستا و منطقه عشایری در مجموعه های چند خانوار تا چند صد خانوار ارائه کند نبود.

از طرفی ورود این پدیده در جوامع روستائی و عشایری نیازمند فرهنگ سازی آن هم با ابزارها و روش های خاص خود ، متفاوت از روش های معمول در جوامع شهری بود و امروز به نظر می رسد صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر پس از 15 سال توانسته است بر این دغدغه فایق آید تا جایی که بر اساس اعلام مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان‌شرقی دامنه نفوذ صندوق در جامعه روستایی استان به مرحله اشباع رسیده است.

محمد نظری در جلسه‌ای که با حضور عضو هیات مدیره صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر با کارگزاران شهرستان تبریز برگزار شد با اعلام این مطلب اظهار داشت: مدیریت در صندوق بیمه اجتماعی روستاییان در کنار فعالیت‌های ترویجی و فرهنگی طیفی از بحث‌های اقتصادی و سرمایه‌گذاری می‌طلبد که بایستی نیم نگاه اساسی هم به امنیت اجتماعی بیمه‌شدگان داشته باشد.

عضو هیات مدیره صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کشور هم خاطرنشان کرد: در دنیای امروز توسعه انسانی، اجتماعی و اقتصادی شاخصه‌های مختلفی دارد که بیمه و تامین اجتماعی یکی از مهم‌ترین این شاخصه‌هاست.

اسدالله رازانی ارزش و جایگاه بیمه در ایران را مجهول و ناشناخته دانست و افزود: به دلیل مجموعه شرایط اقتصادی و اجتماعی و سیاسی، هنوز در جامعه ما موضوع بیمه‌ها به عنوان تامین‌کننده آینده جامعه، نهادینه نشده است.

وی راه‌اندازی صندوق بیمه اجتماعی در سال 1384 را کاری اساسی و در تراز و اندازه شاخص‌های توسعه‌یافتگی برشمرد و اظهار داشت: در اسلام، بر موضوع خدمت به خلق تاکید زیادی شده است و بی‌شک، صاحب حقترین قشر برای دریافت خدمت و مساعدت، قشر روستایی است.

وی با بیان اینکه کمک به جمعیت مولد روستاییان می‌تواند بسیار ارزشمند و کارساز باشد، گفت: صندوق بیمه اجتماعی روستاییان، خلاء هایی در قوانین و آیین نامه‌ها بویژه قوانین پشتیبان دارد که البته این امر نیز معایب و محاسن خاص خودش را دارد.

وی، به اجباری نبودن بیمه در صندوق بیمه اجتماعی روستاییان اشاره کرد و گفت: سنخ خدمات این صندوق، اندکی با تامین اجتماعی متفاوت است و خدمات تعریف شده در آن به بیمه‌های بازرگانی همچون بیمه عمر، بیشتر شبیه است.

وی با بیان اینکه کشور ما در آینده با چند ابربحران مواجه خواهد شد که بحران صندوق‌های بازنشستگی یکی از آنهاست، خاطرنشان کرد: با اندک بی‌دقتی در مدیریت هزینه‌ها، ممکن است صندوق بیمه اجتماعی روستاییان نیز به مشکل صندوق‌های دیگر دچار شود.

رازانی اضافه کرد: هر چند میزان مستمری پرداختی در صندوق بیمه روستاییان، رقم بالایی نیست اما همین رقم در زندگی خانوار روستایی نقش مهمی ایفا کرده است و بخشی از هزینه‌های معیشتی جامعه روستایی را تامین می‌کند.

وی با بیان اینکه نوآوری در صندوق و تنوع خدمات یک اصل پسندیده است، گفت: اما این امر نباید به رسالت اصلی صندوق و روند رشد و توسعه آن آسیب وارد کند.

مدیرکل تعاون، کار و رفاه اجتماعی آذربایجان شرقی هم با اعلام اینکه 279 هزار نفر در این استان از صندوق های دولتی مستمری بازنشستگی می گیرند، گفت: بیش از 173 هزار نفر در استان از صندوق‌های زیرمجموعه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مستمری بازنشستگی دریافت می‌کنند.

میراحد حسینی با بیان اینکه صندوق‌ها، نقش موثر و کلیدی در توسعه همه جانبه کشورمان داشته و دارند، از صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر به عنوان یکی از سه صندوق‌ بزرگ زیرمجموعه وزارتخانه نام برد.

وی افزود: این صندوق نسبت به 10 سال پیش، بسیار بزرگ شده است به طوری که هم اکنون تنها در آذربایجان‌شرقی بیش از 180 هزار نفر تحت پوشش و حدود 17 هزار خانوار مستمری بگیر دارد.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان ‌شرقی هم با تشریح وضعیت استان از لحاظ جمعیتی گفت: 72 درصد جمعیت استان در 62 ساکن هستند که 49 شهر زیر 20 هزار نفر جمعیت دارند.

محمد نظری خاطرنشان کرد: براساس سرشماری نفوس و مسکن سال 95، یک میلیون و 100 هزار نفر معادل 28 درصد جمعیت آذربایجان‌شرقی را جمعیت روستایی تشکیل می‌دهد که در 2710 روستای دارای سکنه، سکونت دارند.

وی جمعیت عشایری استان در فصل قشلاق را نیز 43 هزار و 857 نفر اعلام و خاطرنشان کرد: عشایر آذربایجان‌شرقی بیشتر در منطقه ارسباران و شهرستان‌های سراب و میانه فعالیت دارند و با داشتن 22 درصد جمعیت دامی، 20 درصد پروتئین استان را تولید می‌کنند.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر استان با اشاره به اینکه تمام جمعیت روستایی و عشایری و ساکنان شهرهای زیر 20 هزار نفر می‌توانند به صورت مستقیم به عضویت صندوق درآیند، اظهار داشت: براساس سهیمه تخصیصی، 284 هزار نفر از جمعیت مشمول 18 تا 50 ساله آذربایجان‌شرقی باید تحت پوشش صندوق قرار گیرند که از این میزان تاکنون، 187 هزار و 500 نفر معادل 65 درصد سهمیه ابلاغی محقق شده است.

وی با بیان اینکه 10 درصد بیمه‌شدگان صندوق در استان را بانوان تشکیل می‌دهند، گفت: میانگین بیمه‌شدگان صندوق در تمامی شهرستان‌های استان بالای 39 درصد (میانگین کشوری) است و شهرستان‌های هریس با 94 و خداآفرین با 41 درصد به ترتیب بیشترین و کمترین پوشش را به خود اختصاص داده‌اند.

وی، کل پرداختی صندوق در استان طی سال 97 را 66 میلیارد تومان اعلام کرد و گفت: مجموع مستمری‌بگیران صندوق در استان 16 هزار و 278 نفر، معادل 16 درصد مستمری‌بگیران صندوق در کشور است.

مدیر صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر آذربایجان‌شرقی، همچنین سهمیه تکلیفی در بخش جذب برای استان در سالجاری را حداقل 24 هزار و حداکثر 41 هزار و 600 نفر و در بخش تمدید حداقل 121 هزار و حداکثر 137 هزار نفر عنوان کرد و افزود: با توجه به اینکه بخش اعظم جمعیت مناطق روستایی و عشایری استان تاکنون تحت پوشش صندوق قرار گرفته‌اند، بنابراین در جذب جدید بایستی بیشتر شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت مدنظر قرار گیرد.

نظری اعلام کرد: افراد فاقد بیمه اجتماعی در سطح روستاها و شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت استان براساس کدملی و کدپستی شناسایی شده‌اند و کارگزاری‌ها بایستی تمام اهتمام خود را برای جذب و عضویت افراد مذکور بکار گیرند.

وی بر ضرورت تقویت کارگزاران تاکید کرد و گفت: اگر این مهم محقق نشود با 300 کارمند، پوشش و مدیریت امور بیمه ای 4 میلیون نفر ممکن نخواهد بود.

به هر روی تامین بخشی از نیازهای معیشتی روستائیان در دوران کهنسالی می تواند بهانه ای برای ماندگاری و حفظ جمعیت روستاها به عنوان مهمترین عامل تولید و توسعه باشد.منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
روستا و اشتغال
رشد بیکاری در روستاها که بطور طبیعی می بایست یکی از محورهای اصلی توسعه و فاقد نگرانی از بابت اشتغال روستانشینان باشند تاثیری عام بر اقتصاد کلان دارد زیرا در صورت بی توجهی نسبت به آن بسترساز تشدید فقر و آسیبهای اجتماعی است.
12:24 پنجشنبه 05 مهر 1397
تخفيف ۵۰ درصدي صدور پروانه کسب براي واحدهاي صنفي روستايي
واحدهای صنفی روستایی ساماندهی و از تخفیف پنجاه درصدی صدور پروانه کسب برخوردار می شوند.
11:38 جمعه 29 شهریور 1398
۲۳ هزار کشاورز و عشاير يزد از خدمات صندوق بيمه بهره‌مند هستند
مدیر صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایر یزد گفت: ۲۳ هزار و ۲۰۰ نفر از روستاییان ، کشاورزان و عشایر این استان از خدمات این صندوق استفاده می‌کنند.
12:10 یک شنبه 06 مرداد 1398
بيمه اجتماعي نقش مهمي در معيشت پايدار مناطق روستايي دارد
سرپرست فرمانداری بوکان بر لزوم فراگیری بیمه اجتماعی روستاییان تاکید کرد و گفت: بهره‌مندی روستاییان از این بیمه موجب تامین معیشت پایدار در مناطق محروم خواهد شد.
12:50 دوشنبه 31 تیر 1398
يکهزار و ۵۰۰ خانوار باشتي زير پوشش بيمه روستايي و عشاير قرار گرفتند
مدیرکل صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستاییان و عشایر کهگیلویه و بویراحمد گفت: تاکنون یکهزار و ۵۰۰ خانوار در شهرستان باشت زیر پوشش بیمه روستایی و عشایر قرار گرفته اند.
14:45 سه شنبه 18 تیر 1398
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی