جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   27    
عضو بر خط:   0    
امروز:   11058    
دیروز:   43182    
مجموعا:   100547178    

 اخبار  | خراسان شمالی  
 شماره مطلب: 1053070486 | 05:57 یک شنبه 12 خرداد 1398                                                                                                                 
بيماري سفيدک انگور در تاکستان‌ها خراسان شمالي مشاهده شد
مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: بیماری سفیدک داخلی انگور در تاکستان‌های رها شده به خصوص مناطق دیم این استان مشاهده شده است.

محمد رضایی در گفت و گو با خبرنگار ما اظهار داشت: با وجود مهیا بودن شرایط جوی بیماری سفیدک داخلی انگور در سال جاری در سطح تاکستان‌های این استان تا اواسط اردیبهشت ماه نیز بیماری مشاهده نشد اما در باغ‌های دیم در منطقه بدرانلو هم اکنون مشاهده شده است.

وی افزود: پنج هزارو ۱۰۰ هکتار از باغ‌های دیم منطقه بدرانلو بجنورد که هم اکنون از سطح عملکرد پایینی برخوردار است کشاورزان رغبتی برای مبارزه حفاظتی نداشته و برخی از آنان باغ‌ها را نیز کرده اند که این تاکستان‌ها هم اکنون بعضاً دچار بیماری سفیدک داخلی انگور شده است.

رضایی با بیان اینکه هم اکنون این مشکل نگران کننده و حاد نیست گفت: برخی از باغ داران استان به خصوص منطقه بدرانلو که سال‌های با بیماری سفدیک داخلی انگور و خشکسالی مواجه بوده اند دچار کمبود نقدینگی شده اند.

وی اظهار داشت: یکهزار و ۴۰۰ کیلوم سم که در سال‌های گذشته خریداری شده بود در اختیار تاکداران استان قرار گرفت و هم اکنون نیز برای کمک به برخی از باغ داران که با کمبود نقدینگی مواجه هستند و همچنین کانون کوبی به پنج میلیارد ریال اعتبار مورد نیاز داریم که خواستار تأمین آن هستیم.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی گفت: هم اکنون وضعیت بیماری سفدیک داخلی انگور در تاکستان‌های منطقه بدرانلو که شامل ۳۳ روستا می‌شود به حالت طغیان در نیامده است اما اگر شرایط آب و هوایی تغیر نداشته باشد و رطوبت نیز باشد نگران کننده خواهد بود.

رضایی افزود: گرم بودن هوا به خودی خود موجب از بین رفت بیماری سفدیک داخلی انگور خواهد شد.

وی اظهار داشت: بیشتر تاکداران این استان به خصوص در شهرستان مانه و سملقان و شیروان توصیه‌های کارشناسان و صاحب نظران را جدی گرفتند و با مبارزه حفاظتی به موقع تاکستان‌ها را از بیماری سفیدک داخلی انگور نجات دادند.

مدیر حفظ نباتات سازمان جهاد کشاورزی خراسان شمالی با اشاره به اینکه آلودگی اولیه قابل کنترل است افزود: این بیماری تحت تأثیر اقلیم است و در صورت بارانی شدن هوا شیوع پیدا می‌کند که در این صورت به تاکستان‌ها خسارت وارد می‌شود.

به گزارش ایرنا در سال ۹۵ آفت سفیدک داخلی به ۴۰ درصد تاکستان‌های خراسان شمالی خسارت وارد کرد که این میزان خسارت ۸۱۰ میلیارد ریال برآورد شد.

در خراسان شمالی بیش از ۴۰ هزار هکتار باغ وجود دارد که از این میزان ۱۶ هزار هکتار مربوط به تاکستان‌ها است که سالانه بیش از ۱۸۰ هزار تن انواع انگور تولید می‌شود.

۶۵ درصد تولیدات بخش باغی در خراسان شمالی مربوط به انگور است.

خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه کشاورزی دارد که سالانه بیش از دو میلیون و ۵۰۰ تن انواع محصول کشاورزی زراعی و باغی و همچنین دامی تولید می‌شود.منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
حدود 55 هزار هکتار اراضي کشاورزي خراسان شمالي را سرما زد
مدیرکل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: 54 هزار و 890 هکتار از اراضی کشاورزی این استان در پی سرمای اواخر فروردین ماه و ابتدای اردیبهشت ماه امسال دچار سرمازدگی شد.
11:03 یک شنبه 15 اردیبهشت 1398
افزايش ۴۰ درصدي توليد پيله تر ابريشم در گلستان
مسوول نوغانداری سازمان جهادکشاورزی گلستان گفت که امسال نوغانداران این استان ۲۳۸ تن پیله تر ابریشم تولید کردند که نسبت به سال قبل از افزایش ۴۰ درصدی برخوردار است.
12:12 جمعه 14 تیر 1398
فعاليت نخستين شرکت کشاورزي تخصصي انگور
نخستین شرکت کشاورزی تخصصی انگور در خراسان رضوی فعال شد.
15:12 شنبه 04 خرداد 1398
مستمري بگيران روستايي عشايري شيروان 9 درصد افزايش يافت
مدیر صندوق بیمه کشاورزان، روستاییان و عشایر خراسان شمالی گفت: تعداد مستمری بگیران صندوق بیمه اجتماعی روستاییان و عشایری شیروان، در سال 97 نسبت به سال قبل آن، 9 درصد افزایش یافت.
16:12 جمعه 30 فروردین 1398
واحدهاي دامداري کوچک روستايي خراسان شمالي مجوزدار مي شوند
رئیس سازمان نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی خراسان شمالی گفت: واحدهای دامداری کوچک و نیمه صنعتی که تا پیش از این، امکان دریافت مجوز از سازمان را نداشتند اکنون می توانند مجوزهای لازم دریافت و از خدمات کارشناسان بهره مند شوند.
07:09 سه شنبه 07 اسفند 1397
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی