جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   21    
عضو بر خط:   0    
امروز:   11    
دیروز:   19443    
مجموعا:   102876797    

 اخبار  | اردبیل  
 شماره مطلب: 1053070981 | 12:10 چهارشنبه 19 تیر 1398                                                                                                                 
بيش از ۱۰ هزار تن گندم در خلخال برداشت مي‌شود
بارندگی‌های مناسب بهار امسال باعث پربار شدن محصولات کشاورزی خلخال شده و پیش بینی می‌شود بیش از ۱۰ هزار تن گندم از مزارع این شهرستان برداشت شود.

بهبود علیزاده، مدیر جهاد کشاورزی خلخال به خبرنگار ما گفت: در سال زراعی جاری ۱۰ هزار هکتار از اراضی کشاورزی این شهرستان به کشت گندم آبی و دیم اختصاص یافته بود و با توجه به متوسط عملکرد هزار و ۵۰۰ کیلوگرمی گندم آبی و ۹۰۰ کیلوگرمی گندم دیم در هر هکتار برداشت بیش از ۱۰ هزار تن گندم از مزارع زیر کشت این محصول پیش بینی می‌شود.

وی با بیان اینکه برداشت محصول گندم از مزارع مناطق نیمه گرمسیری این شهرستان در بخش خورش رستم آغاز شده، اظهار کرد: پیش بینی لازم برای خرید تضمینی گندم مازاد بر نیاز کشاورزان در مرکز خرید هشجین صورت گرفته و این مرکز هم اکنون آماده خرید گندم کشاورزان منطقه است.

او با اشاره به اینکه در حال حاضر ۴۰ تا ۵۰ درصد از کشت محصولات زراعی در خلخال با استفاده از ادوات کشاورزی مکانیزه صورت می‌گیرد بر لزوم مکانیزاسیون کشاورزی برای افزایش بهره‌وری تولید در بخش کشاورزی تاکید و اظهار کرد: در کنار توجه زارعان به استفاده از روش‌های جدید کشت و برداشت محصول، بیمه محصولات کشاورزی نیز ضروری است.

سخاوت نیکخواه، رئیس اداره تعاون روستایی خلخال نیز گفت: برخلاف مرکز خرید گندم هشجین در بخش خورش رستم که دارای زیرساخت های مناسب از جمله اینترنت، نوار نقاله، باسکول و سایر امکانات مورد نیاز برای خرید گندم مازاد بر نیاز گندم کاران است، مرکز خرید پروچ واقع در بخش مرکزی فاقد امکانات لازم بوده و این موضوع خرید گندم و ثبت در سامانه اینترنتی را با مشکل مواجه کرده است.

وی گفت: همچنین نبود نوار نقاله برای حمل مکانیکی کیسه‌های گندم هزینه‌های حمل و جابجایی را به دلیل استفاده نیروی انسانی برای انجام این کار افزایش می‌دهد.

او افزود: برخلاف مناطق شمالی استان که حمل گندم با استفاده از کامیون‌های کمپرسی دار و مکانیزه صورت می‌گیرد حمل و بارگیری در انبار گندم در این دو مرکز به صورت دستی و با بکارگیری کارگر برای جابجایی کیسه‌های گندم انجام می‌شود.

وی اعلام ۱۲ درصد رطوبت موجود گندم در زمان خرید از کشاورزان خلخال از سوی مرکز استان در حالی که این رطوبت برای گندم تولیدی سایر مناطق ۱۴ درصد اعلام شده را از دیگر مشکلات و موانع بر سر راه خرید تضمینی گندم مازاد بر نیاز کشاورزان این شهرستان برشمرد.

 شهرستان خلخال در جنوب اردبیل دارای ۴۹ هزار هکتار اراضی مستعد برای کشت انواع محصولات کشاورزی و باغی است که از این میزان بیش از ۱۰ هزار هکتار زیر کشت گندم رفته و سالانه بیش از ۱۰ هزار تن گندم دیم و آبی تولید می‌شود.منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
۸۵ مرکز گندم مازاد کشاورزان آذربايجان‌شرقي را خريداري مي‌کنند
مدیر زراعت سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان‌شرقی گفت: ۸۵ مرکز خرید شامل مراکز ملکی شرکت غله و کارخانجات آردسازی استان و مراکز موقت اتحادیه تعاون روستایی گندم مازاد بر نیاز کشاورزان استان را خریداری می‌کنند.
09:59 پنجشنبه 03 مرداد 1398
مزارع آفتابگردان در خرمشهر به بار نشست
مدیر جهاد کشاورزی خرمشهر گفت: مزارع آفتابگردان در منطقه غرب کارون این شهرستان برای نخستین بار به ثمر نشسته و برداشت محصول از آنها آغاز شد.
16:55 یک شنبه 23 تیر 1398
برداشت گندم در ۴۹ هزار هکتار مزرعه گندم مهاباد آغاز شد
رییس اداره تولیدات گیاهی جهادکشاورزی مهاباد گفت: برداشت گندم در ۴۹ هزار هکتار مزارع دیم و آبی این شهرستان به ۲ شیوه سنتی و مکانیزه آغاز شد.
20:48 دوشنبه 17 تیر 1398
خريد تضميني گندم از کشاورزان مهابادي آغاز شد
معاون بازرگانی شرکت غله و خدمات بازرگانی آذربایجان غربی گفت: با برداشت اولین محموله های گندم در مزارع مهاباد و تحویل آن به مراکز خرید، فصل خرید تضمینی گندم در این شهرستان آغاز شد.
14:28 دوشنبه 10 تیر 1398
۱۵۳ ميليارد ريال خريد تضميني گندم در استان مرکزي انجام شد
مدیرکل دفتر امور اقتصادی استانداری مرکزی گفت: ۱۵۳ میلیارد ریال خرید تضمینی گندم از کشاورزان این استان انجام شده و رقم ان به صورت کامل پرداخت شده است.
09:57 یک شنبه 02 تیر 1398
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی