جستجو 
استان ها
سایر خدمات

 RSS 

 RSS 2.0
 ATOM 3.0
 WAP
 OPML
 HTML

[نسخهء متنی]
[نسخه موبایل]
آمار بازدیدها
میهمان بر خط:   16    
عضو بر خط:   0    
امروز:   2935    
دیروز:   19437    
مجموعا:   103384118    

 اخبار  | کرمانشاه  
 شماره مطلب: 1053071058 | 17:17 یک شنبه 23 تیر 1398                                                                                                                 
گسترش سواد عشاير کرمانشاه از اولويت هاي معاونت سوادآموزي است
رئیس اداره سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش کرمانشاه گفت: طرح شتاب بخشی به سوادآموزان بزرگسال عشایری استان با هماهنگی و همکاری اداره کل امور عشایری در سال جاری با هدف ارتقای فرهنگ عمومی، تحکیم و تعمیق سواد در جامعه هدف اجرا می شود.

فرزانه سیفی تبار در گفت و گو با خبرنگار ما افزود: با توجه به نقش موثر آموزش و پرورش و حوزه سوادآموزی در توسعه عدالت اجتماعی و برابری فرصت ها و کاهش فقر و بهبود شاخص های توسعه زندگی ایجاب می نماید که جایگاه آموزش و باسواد کردن عشایر در تمام برنامه ها تعریف تا از این طریق بتوان به آرمانها، واقعیات و نیازهای آنان توجه کرد.

او گفت: برنامه ریزی برای این بخش یکی از ضرورت های جوامع امروز به ویژه جوامع عشایری است که معاونت سوادآموزی استان این مهم را از اولویت های اساسی عملکرد خویش قلمداد می نماید.

سیفی تبار ادامه داد: توانمندسازی در آموزش و پرورش که از شاخصه های مهم توسعه آفرینی است، خود محصول توسعه محسوب می شود و با تامل در شاخص ها و زمینه های پیشرفت در می یابیم بسترسازی همه ابعاد توسعه آموزش و پرورش ضروری و واجب می باشد بنابراین نه می توان آن را نادیده گرفت و نه آن را کم رنگ تصور کرد، در واقع ریشه ارتقای سطح فرهنگ بسیاری از جوامع را باید در سواد و دانش جستجو کرد.

وی اظهار داشت: هر جامعه ای که در این راه گام های مهمی برداشته توانسته است توفیقات شگرفی را نصیب مردم خود نماید و جامعه ای که در این راه کارآمدی لازم را کسب نکرده اند، رنگ و روی ترقی را ندیده و نخواهند دید، کما اینکه راه توسعه از مسیر دانایی می گذرد.

سیفی تبار در ادامه گفت: قشر عشایر همانند دیگر اقشار جامعه نیازمند توسعه می باشد، که این مهم با آموزش های لازم و ایجاد زیرساخت های مناسب با ارتقای سطح دانش و سواد جامعه هدف ارتقاء می یابد که معاونت سوادآموزی استان با اجرای طرح شتاب بخشی به سوادآموزی بزرگسالان زمینه توسعه را فراهم می آورد.

رئیس اداره سوادآموزی اداره کل آموزش و پرورش کرمانشاه عنوان کرد: ترکیب اجتماعی و جمعیتی استان از سه جامعه متمایز شهری، روستایی و عشایری تشکیل شده که از نظر الگوی زیست و استقرار، بخشی از جامعه استان در زمره اجتماعات کوچنده و متحرک تحت عنوان عشایر کوچنده قرار دارند که این جوامع همواره نقش بارز و تعیین کننده ای در سرنوشت و حیات اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی استان داشته است که الزام به ارتقای سطح سواد را ضروری می نماید به همین دلیل معاونت سوادآموزی تمام تمرکز و پتانسیل های خویش را به کار خواهد گرفت که با باسواد نمودن جامعه هدف عشایر سهمی مهم و بسزایی را در تحقق و اجرای عدالت آموزشی ایفا نماید.

سیفی تبار توضیح داد: مخاطبان طرح عشایر بی سواد و کم سوادان بازه سنی ۱۰ تا ۶۰ سال می باشند که در دوره سوادآموزی در فرایند آموزش قرار می گیرند که در این صورت در زمان ثبت نام باید حداقل ۱۰ سال تمام داشته، بیسواد بوده یا دارای مدرک تحصیلی کمتر از سوم ابتدایی، دوره مقدماتی، مردودی دوره تکمیلی یا دوره سوادآموزی باشد.

او گفت: افرادی که در دوره های انتقال و تحکیم در چرخه آموزش قرار می گیرند باید دارای کارنامه قبولی سوم، چهارم و پنجم ابتدایی بعد از سال تحصیلی ۹۲ - ۹۱ یا دارای مدرک قبولی دوره های سوادآموزی، تکمیلی و پایانی باشند.

آمار جمعیت بی‌سواد رده سنی ۱۰ تا ۴۹ سال استان اکنون ۷۰ هزار نفر است که براساس اعلام مسئولان آموزش و پرورش ۲۵ درصد این جمعیت آموزش ناپذیر هستند.

استان کرمانشاه ۲ میلیون نفر جمعیت ساکن در ۳۲ شهر و ۲ هزار و ۶۲۲ روستا دارد و براساس آمارهای رسمی ۲۷۳ هزار نفر از مردم استان بی‌سواد مطلق هستند.

اکنون ۳۲۵ هزار دانش آموز در استان کرمانشاه مشغول به تحصیل هستند و نزدیک به ۳۰ هزار فرهنگی در امر آموزش و پرورش این دانش آموزان تلاش می‌کنند.منبع: خبرگزاری جمهوری اسلامی
ثبت کننده: 1

                                                                                                               
 نظرات در مورد این متن 
* نام

* پست الکترونیکی
 ایمیل شما نمایش داده نخواهد شد.
* نظر

  [فراخوانی مجدد تصویر]
 محتوای تصویر را تایپ کنید مطالب مرتبط 
                                                                                                                
کارآفريني شيرينِ دختر روستاي مارز
پایشان که به قلعه گنج رسید،‌ دنیای ما زیرورو شد. آن‌ها مرا از فرش به عرش رساندند و با اشتغال، زندگی‌ام را هدفمند کردند. دختر کارآفرین روستای مارز می‌گوید: برای جبران لطف خیّران، من هم تجربیاتم را به دیگران انتقال می‌دهم.
12:19 یک شنبه 12 اسفند 1397
طرح توسعه سواد براي 800 زن عشاير کهگيلويه و بويراحمد اجرا شد
معاون سوادآموزی آموزش و پرورش کهگیلویه و بویراحمد گفت: طرح توسعه سواد زنان و دختران عشایر با هدف ارتقای شاخص سواد و توسعه عدالت آموزشی در دستیابی به آموزش های سواد پایه در این مناطق برای 800 نفر در استان اجرا شد.
06:51 سه شنبه 21 اسفند 1397
اجراي طرح شتاب بخشي به سوادآموزي عشاير فارس
طرح شتاب بخشی به سوادآموزی جامعه عشایر در استان فارس اجرا می‌شود.
12:59 شنبه 07 اردیبهشت 1398
با سوادي بيش از 60 درصد عشاير سيستان و بلوچستان
رییس اداره آموزش و پرورش عشایری سیستان و بلوچستان:۶۰درصد عشایر سیستان و بلوچستان از نعمت سواد بهره مندند
11:40 جمعه 24 اسفند 1397
50 ميليارد تومان تسهيلات به عشاير استان پرداخت شد
مدیرکل امور عشایری کرمانشاه، از پرداخت 50 میلیارد تومان تسهیلات طی سال های 96 و 97 به عشایر این استان خبر داد.
10:20 پنجشنبه 23 اسفند 1397
                                                                                                               

فهرست قیمت نهاده ها
جهت استفاده از ابزارک قیمت نهاده ها در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

اوقات شرعی
جهت استفاده از ابزارک اوقات شرعی در سایت یا وبلاگتان اینجا کلیک کنید

سایر خدماتتمامی حقوق محفوظ است. انتشار مطالب با ذکر منبع بلامانع است.
info@roostanews.com

ثبت در لینکهای شخصی